Ayak Terlemesi Nasıl Önlenir?

0

Ayaklarınız terli iken ayakkabınızı diğer insanların önünde çıkarmak istemezsiniz. Bu durumu yaşıyorsanız bunu kontrol altına almanın zamanı gelmiş demektir. Ara sıra terleme ayakkabı kaynaklı olabilir ama hergün yaşanıyorsa bir sorun var demektir. Hiperhidroz olarak bilinen sorun, ter bezleri uyaranlara aşırı tepki verdiğinde ve gereğinden fazla ter ürettiğinde ortaya çıkar. Terli ayakları ayda birkaç kez veya her gün fark ederseniz, hem terlemeyi hem de ayak kokusunu azaltmaya yardımcı olmak için ev ilaçları kullanılabilir.

Pamuklu çoraplar giyin
Doğal ipliklerden yapılmış çoraplar giyin. Naylon ve polyester teri kapseden ve daha fazla terlemeye neden olur. doğal lifler daha gözeneklidir ve ayaklarınıza daha fazla hava girmesini sağlar. Ayak kokusu nasıl önlenir ve giderilir?

Her gün ayaklarınızı yıkayın
Kokuyu uzak tutmak için bir antibakteriyel sabun kullanın. Ayakları tamamen kurulayın, ayak parmakları arasındaki alanı kurutmaya dikkat edin. Alan tamamen kurumazsa, parmaklar arasında mantarlar ve bakteriler gelişebilir.

Terlemeyi önleyici kremi ayağınıza sürün
Bunu sabahları çoraplarınızı giymeden önce yapın. Terlemeyi önleyici ilaçlar sadece koltuk altı terlemesini önlemez, aynı zamanda ayak terlemesini azaltmada da etkili olabilir. Ayak kokusunu giderecek 5 önemli çözüm

Ayaklarınıza ayak pudrası sürün
Antiperspiranı, aşırı ter emen ve kokuyu azaltan ayak pudrası uygulayın.

Çoraplarını değiştirin
Çoraplarınız terle nemliyken, ayaklarınızı yıkayın ve yeni bir çift çorap giyin. Bebek mendillerini yanınızda bulundurun ve ayaklarınızı işte ya da halka açık yerlerde iken ayaklarınızı yıkamak için kullanmayın.

Ayaklarınızı sirkeli suya koyun
1 litre suya 1/2 bardak sirke ekleyin ve terlemeyi azaltmak için ayaklarınızı 15 dakika ıslatın.

Ayağınızın nefes almasını sağlamak için mümkün olduğunca yalınayak gezin sandaletler ve açık parmaklı ayakkabılar giyin. Ayaklarınızı havaya maruz bırakmak terlemeyi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Uyarı
Her gün aynı ayakkabıyı giymeyin. Ter ayakkabı tabanına sıkışıp kalabilir. Ter kurumadan aynı ayakkabıyı giymek sorunu daha da kötü hale getirebilir. Ayaklarınızı epsom tuzuyla yıkamanız için 6 neden


Share.

About Author

Comments are closed.