Ayva ve Ayva Yaprağının Faydaları

0

Ayva, kış aylarının en besleyici meyvelerinden biri. Ayvanın meyvesinin yanı sıra yapraklarının da sağlığa oldukça faydalı özellikleri vardır.

Ayva, karaciğer, sindirim ve solunum yolu hastalıklarına etkili bir şekilde etki eden doğal bir çare olarak bilinir. Tek bir meyvede etkileyici bir vitamin deposu (A, B, C), mineral tuzları, karbonhidratlar ve lif bulunur.

– Ayva, taze meyve suyu şeklinde tüketildiğinde pankreas yetersizliğinin tedavisinde yardımcı olur. Her gün üç bardak ayva suyu içebilirsiniz. Ayva çekirdeğiyle yüzdeki lekelerden kurtulun

– Karaciğerin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve karaciğeri temizler.

– Japonya’da yapılan yeni bir araştırma, ayvada hepatiti tetikleyen mikro organizmaların büyümesini engelleyen antiviral maddeler olduğunu gösterdi.

– Burun kaşıntısına, akciğer hastalıklarına ve tüberküloza ayva suyu iyi gelir.

– Ayva iyi bir sindirim için yardımcı olabilir ve ishal, uterin kanama ve hemoroid sorunlarında olumlu sonuçlar verebilir.

– Bal ile karıştırıldığında kolit ile savaşabilir. Ayva Kurusu Nasıl Yapılır?

– Sabah aç yenilen ayva, mide bulantısını geçirebilir.

– Ayva yaprakları çay olarak içildiğinde ishale karşı faydalıdır.

– Ayva içinde bulunan bazı maddelerin (özellikle B17 vitamini) normal hücreleri bozmadan habis kanser hücrelerini yok etmeye yardımcı olduğu belirlenmiştir.

– Anemi rahatsızlığı olanlar kullanarak kan oranlarını yükseltebilir.

– Ayva yaprağı kürleri, regl döneminde yaşanan ağrıların hafiflemesini sağlar.

– Aç karnına içilen ayva yaprağı çayı, vajinal akıntıyı keser.

Ayva yaprağı çayı nasıl yapılır?
Ayva yaprağı çayı yapacak olanların bilmesi gereken en önemli şey çok kaynatmamaktır. Çok kaynatıldığında faydalı özelliğini yitirmektedir. Ayva Sirkesi Tarifi

  • 4 bardak su
  • 5 adet ayva yaprağı

Önce suyu kaynatın, sonra ayva yapraklarını ilave ederek 2-3 dakika birlikte kaynatın. Karışımı 5 dakika bekletip süzün. Tatlandırmak isterseniz şeker yerine çok az bal kullanabilirsiniz. Aynı ayva yaprakları 5-6 defa demlenebilir ve her demlenişinde daha fazla özlü bir içecek olur.

Ayvanın zararları nelerdir?
Ayvanın kendisi de, yaprağı da tansiyonun yükselmesine neden olduğundan yüksek tansiyon sorunu yaşayanların ve sürekli kabızlık şikayeti olanların ayva tüketmemesi tavsiye edilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.