B12 Vitamini Vücudunuzda Ne Gibi Farklılık Yaratır?

0

Kobalamin olarak da bilinen B12 vitamini, vücudunuzdaki enerji üretimi için çok önemlidir. Vücudunuzda sağlıklı bir miktarda B12 vitamini olması, sinir sisteminizin normal ve etkili bir şekilde çalışmasına olanak tanır.

B12 vitamini almak için en iyi yol B12 vitamini yüksek gıdalar yemek veya B12 vitamin takviyeleri kullanmaktır. Peki B12 vitamini almaya başladığınızda vücudunzda neler değişir? Farkını nasıl anlayabilirsiniz?

Anemi gelişme ihmalini azaltın:
B12 vitamini vücudunuzun yeterli sayıda hemoglobin üretmesi için gereklidir. B12 vitamini eksikliği gelişirse, megaloblastik anemi adı verilen bir anemi geliştirebilirsiniz. Bu anemi formunuz olduğunda, yorulma, iştahsızlık, kilo kaybı ve kabızlık gibi belirtiler yaşayabilirsiniz.
Ayrıca, ellerinizde ve ayaklarınızda karıncalanma veya uyuşukluk, denge sorunları, ağız veya dil ağrısı ve depresyon olabilir. B12 vitamini takviyeleri almak ve daha fazla vitamin B12 ye sahip olmak yüksek gıdalar aneminin gelişimini önlemeye yardımcı olabilir.

Doğum kusurlarından kurtulun:
Hamileyken B12 vitamini alarak doğum kusurlarından kaçının. Planlamadığınız bir hamilelik yaşıyorsanız, hamilelik ve emzirirken B12 vitamini takviyeleri ve vitamin B12 zengin gıdaları yediğinizden emin olmalısınız. Bu, beyninizdeki nöral tüp kusurları, hareket bozuklukları, gelişimsel gecikmeler ve megaloblastik anemi gibi doğum kusurlarını azaltabilir.

Kalp hastalıklarından korunun:
B12 vitamini alarak kendinizi kalp hastalığından koruyun. B12 vitamininin kalp rahatsızlığı, kanser, Alzheimer hastalığı, depresyon ve osteoporoz gelişme olasılığını azaltmaya yardımcı olduğu gösterildi.
B12 vitamini ve folat ve B6 vitamini alınması, kalp hastalığının biyolojik belirtileri olarak işlev gören bir madde olan homosisteinin seviyesini düşürebilir. B12 vitamini almak kalp hastalığını engelleyemezse de, gelişme şansınızı önemli ölçüde azaltabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.