Bacak Krampları Nasıl Rahatlatılır ve Önlenir?

0

Gecenin ortasında, ani bir kas spazmıyla uyanmaktan daha kötünü ne olabilir? Kasılan kasların rahatlaması sırasında gerçekten büyük bir ağrı hissedilir. Neyse ki, ortaya çıktığında, acıyı hafifletmek için yapabileceğimiz bazı basit şeyler var, ayrıca gelecekte bunları yaşama sıklığını veya olasılığını azaltmak için bazı kolay adımlar atabilirsiniz.

Kaslarınızı gerin
Bir kas spazmı yaşıyorsanız, hatırlamanız gereken ilk şey panik yapmamanız ! Mümkün olduğunca rahatlamaya çalışın. Kas spazmları oldukça acı verici olabilir, ancak vücudunuza kalıcı bir zarar vermezler. Yapabilirseniz, kasları nazikçe çekmeye çalışın ve başparmaklarınızla hafifçe masaj yapın. Buz veya ısıyı kaslara uygulamak, aynı zamanda rahatlamanıza da yardımcı olabilir, bu nedenle soğuk kompresleri veya sıcak bir banyo yapmayı deneyebilirsiniz.

Uçucu Yağlar
Uçucu yağlar kasları gevşemede de etkili olabilir, bu nedenle gece yarısı krampları için başucunuzun yanında bir şişe bulundurmak iyi bir fikirdir.

Kaslarınızı aşırı kullanmayın
Kas spazmları aşırı kullanım veya yaralanma gibi fiziksel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Düzenli egzersiz yaparsanız, kaslarınızı aşırı kullanmadığınızdan emin olun. Vücudunu dinleyin ve ne zaman aradığını öğrenin. Ve en önemlisi, yeterince hidratlı kalmaktır. Çoğu insan için kas kramplarının azaltılmasına veya ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Bu yüzden günde en az 8 bardak içmeyi unutmayın!

Magnezyum, potasyum ve kalsiyum
Kas spazmları da muhtemelen vücudunuzdaki elektrolit dengesizliği olan besinsel nedenlere sahip olabilir. Diyetinizde çok az potasyum, kalsiyum veya magnezyum bulunanlar daha fazla kramplara maruz kalabilir. Eğer bacak krampı bir sorunsa, magnezyum, potasyum ve kalsiyumun besin kaynaklarına odaklanın.

Sabun
Son olarak, kocakarı yöntemi de diyebileceğiniz bir uygulama var. Çarşafanızın altına bir beyaz sabun koyun. Bunu destekleyecek bilimsel bir çalışma yok. Ancak bazı kişiler bunun iyi geldiğini belirtiyor.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.