Bacak Kramplarını Önlemenin Yolları

0

Kasın ani daralmasına genellikle kramp denir. Bacak krampları şiddetli ağrıya neden olur. Özellikle uyku sırasında kramplar girer. Bunun esas nedeni vücuttaki elektrolitte bir dengesizliktir. Bacak krampları vücudun sodyum, potasyum veya magnezyum yoksunluğunda da ortaya çıkabilir. Bunun dışında bacak kas spazmı dehidratasyon, ani yaralanma, gebelik, halsizlik, aşırı alkol tüketimi, ayakta durmak veya uzun süre oturma, kuvvetli egzersiz, aşırı soğuk hava, D vitamini eksikliği sonucunda oluşur. Bacak kramplarından kurtulmak için aşağıda listelenen ev ilaçları deneyin.

  1. Zerdeçal

Zerdeçalın birçok tedavi edici özellikleri bulunur. Bunlardan biri de bacak krampları önlemedir. Bir kapta hindistan cevizi yağı koyun ve içine 2 yemek kaşığı toz zerdeçal ekleyin. Yaptığınız hamur ile krem giren bölgeleri ovun.

  1. Hardal tohumları

Hardal mükemmel bir manganez kaynağıdır ve asetilkolin üretimi sebebiyle aktif kasları uyarır. Bu nedenle, ağrıyı önlemeye yardımcı olur. Sıcak bir bardak sütün içine bir çorba kaşığı sarı hardal ekleyin ve için.

  1. Organik Bal

2 yemek kaşığı ACV (elma sirkesi) ve bir yemek kaşığı organik balı karıştırın. Kramplar meydana önlemek için her gün bu karışımı tüketin.

  1. Karbonat

Dehidratasyon bacak kramplarının başlıca nedenlerinden biridir. Bol miktarda su içmeye çalışın. Günde en az 8-9 bardak su içilmelidir. Bu krampları tedavi etmenin en iyi ve en basit yoludur.

  1. Süt

Sütteki kalsiyum ve D vitamini zenginliği bacak kramplarının sıklığını azaltır. Yatmadan önce bir bardak süt içmeyi alışkanlık haline getirin.

  1. Elma

Krampları önlemek için her gün bir elma tüketin. Elmada, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, sodyum, çinko, fosforun yanısıra C, E ve K vitaminleri bulunur.

  1. Muz

Muz potasyum açısından çok zengindir. Eğer düzenli olarak kas spazmları yaşıyorsanız her gün bir muz tüketin.

  1. Sıcak Banyo

Ilık duş da kramplar içinde iyi gelmektedir. Ilık duş sinirlerinizi yatıştırır ve tüm vücudu rahatlatır. Sıcak su ağrılı bölgede kan dolaşımını düzenler.

  1. Greyfurt, Limon ve Portakal

Narenciye de krempler için çok etkilidir. Narenciyenin suyunu sıkın içine biraz tuz ekleyin ve tüketin.

  1. Bacaklarınızı esnetin

Bacaklarınıza sık sık kramp giriyorsa, sürekli oturmayın. Kalkın ve yürüyüş yapın, zaman zaman bacak esnetme hareketleri yapın.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.