Baharatlı Gıdaların Sağlığınız İçin 5 Şaşırtıcı Faydası

0

Baharatlı özellikle acı yiyecekler, dilinizde yanma hissi oluşturmasının ya da sizi terletmesinin yanı sıra aslında oldukça fazla yarara sahiptirler. Beslenmenize biraz acı eklemeniz, kalbiniz için iyi olduğu kadar kilo kaybının hızlanmasına yardımcı olur.

Her bir baharatın ayrı ayrı sağlık yararı vardır. İçerdikleri vitamin ve minarellere göre farklı yararlar sağlarlar. İşte yemeğinize biraz acı biber gibi baharatlar ekleyerek ne gibi faydalar sağlayabileceğinize birkaç örnek.

Kalp sağlığını iyileştirebilir
Çalışmalar, beslenmelerinde baharatlı yiyecekler bulunduran kişilerin, baharatlı yemekler yemeyenlere kıyasla kardiyovasküler sağlık sorunları riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir. Bunun sebeplerinden biri, acı biberlerin, kalp problemlerini tetikleyebilecek inflamasyonla savaşırken kötü kolesterolü azaltabilmesidir.

Kilo vermeyi hızlandırabilir
Araştırmalara göre, acı biberler metabolizma hızını %5 daha artırabilir ve yağ yakma oranını %16’ya kadar yükseltebilir.

Kan basıncını düşürebilir
Baharatlı yiyeceklerden elde edebileceğiniz başka bir sağlık yararı da, yüksek tansiyonu azaltabilmesidir. Baharatlı yiyecekler, kalbin duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olan A ve C vitaminlerini içerir. Ayrıca yenilen acı, kan akışını artırabilir. Bu da kalbinizin iyi çalışmasını dolayısıyla yüksek tansiyon riskini önemli ölçüde azaltır.

Kalp hastalıklarını önleyebilir
Zerdeçal ve biberler kan damarlarınızın genişlemesini sağladıklarından kalbiniz için iyidir. İnme veya kalp krizi riskini azaltır. Zerdeçal, kan hücrelerine verilen zararı tersine çeviren anti-inflamatuar özellikler içerir.

Ruh halinizi iyileştirebilir
Ruh haliniz sık sık değişiyorsa, baharatlı yiyecekler tüketmek bu sorunu çözebilir. Çünkü, baharatlı yiyecekler iyi hissettirici hormonların salınımını tetikleyebilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.