Bal Kabağını Sevmiyorsanız Bir Daha Düşünün!

0

Bal Kabağı vitamin ve mineraller açısından son derece besin değeri yüksek, kalorisi ise düşük bir sebzedir. Tatlılar, çorbalar, salatalar içine koyabilirsiniz.

 

USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, bir fincan pişmiş veya haşlanmış kabak içinde 49 kalori,  1.76 gram protein, 12 gram karbonhidrat, 2.7 gram lif ve 5.1 gram şeker verdir.

 

E vitamini, riboflavin, potasyum, bakır ve manganez bulunurken, bir kişinin günlük A vitaminin yüzde 100’ünü, C vitamini ihtiyacının yüzde 20’isini karşılamaktadır. Kabakta turuncu sebze ve meyvelerde bulunan ve vücutta A vitaminine dönüştürülen beta-karoten vardır. Bu aynı zaman bu meyve ve sebzelere canlı renkler veren güçlü bir antioksidandır. Beta-karoten açısından zengin besinler tüketmek kanserin bazı türlerine yakalanmayı azaltırken, astım ve kalp hastalıkları ile yaşlanmaya ve vücut dejenerasyonu geciktirir.

 

Kan basıncı: kabak yemek kalp için iyidir! Lif, potasyum, kalp sağlığı açısından çok faydalıdır. Yüksek tansiyon hastaları içinde tedavi sırasında yeterli potasyum tüketmek, sodyum alımını azaltmak kadar önemlidir. Potasyum açısından zengi sinler kavun, ananas, domates, portakal, ıspanak ve muzdur.

 

Kanser: Araştırmalar, beta-karoten açısından zengin bir diyetin olumlu yararları göstermiştir. Özellikle prostat kanserinde çok faydalıdır. Harvard Üniversitesi, Halk Sağlığı Beslenme Anabilim Dalı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Beta-karoten tüketen kişilerde kolon kanserinde de ilişki tespit edilmiştir.

 

Göz Sağlık: antioksidanlar, C vitamini, E vitamini ve beta-karoten göz sağlığını desteklemek ve dejeneratif zarar görmesini önlemek için faydalıdır.

 

Günde 3 veya daha fazla tüketilmesi halinde yaşa bağlı makula (retina) dejenerasyonu riskini ve ilerlemesini azaltmaktadır.

 

Doğurganlık: ıspanak, fasulye, kabak, domates, pancar ve bitki kaynaklarından daha fazla demir tüketen çocuk doğurma çağındaki kadınlar üzerinde Harvard Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre, bu kadınların doğurganlıklarının arttığı tespit edilmiştir. Kabakta bulunan A vitaminin sağladığı hormon sentezi, gebelik ve mezirme için çok önemlidir.

 

Bağışıklık: Kabakta bulunan C vitamini ve beta-karoten güçlü kombinasyonu bağışıklık sistemine destek sunuyor.

 

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.