Balık Dışında Omega-3 Alabilmenin 7 Yolu

0

Omega-3 yağ asitlerinin kalp sağlıklığı, beyin takviyesi ve inflamasyonla mücadele faydalarını elde etmenize yardımcı olacak birçok lezzetli yiyecek vardır.

Omega-3 alabilmek için sadece balık tüketmeniz gerekmez. Farklı yiyeceklerden de omega-3 yağ asitlerini almanız mümkün.

Kanola yağı
Bu yağ, yemeklik yağlar arasında en yüksek omega-3 yağ asitlerine sahip olan yağdır. Her bir yemek kaşığı 1.300 mg omega-3 içerir. Erkekler için günde en az 1,100 mg ve kadınlar için 1.600 mg omega-3 alınması tavsiye edilir.

Keten tohumu ve keten tohumu yağı
Keten tohumu, her ikisi de balıkta bulunan eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekzaenoik aside (DHA) dönüşen bir tür omega-3 alfa-linolenik asit (ALA) içerir. İki yemek kaşığı keten tohumu 3,800 mg omega-3 içerir.

Siyah pirinç
Bir buçuk bardak siyah pirinç 240 mg omega-3 yağ asidi içerir. Aynı zamanda kahverengi pirince göre iki kat protein ve lif barındırır. B vitaminleri, manganez, çinko, potasyum, fosfor ve magnezyum açısında zengin, kalori bakımından daha düşüktür.

Yumurta
Keten tohumu ve kanola yağı tavuk yemine eklendiğinde yumurtalar zenginleştirilebilir, bu da tavukların yumurtalarını daha değerli besinler haline getirebilir.

Soya fasulyesi
Bir bardak yeşil soya fasulyesi, 300 mg bitki bazlı omega-3 yağ asidi içerir ve bu da onları vejeteryanlar için önemli bir besin kaynağına dönüştürür. Soya fasulyesi aynı zamanda protein bakımından zengindir.

Ceviz
Kalp açısından sağlıklı çoklu doymamış yağlar önemlidir ve ceviz önemli miktarda omega-3 içerir. 30 gram cevizde 2.600 mg omega-3 vardır.

Zenginleştirilmiş süt ürünleri
Otla beslenen inekler, keçiler ve koyunların sütleri, hazır yemle beslenen hayvanların sütlerine göre daha fazla miktarlarda omega-3 içerir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.