Balsamik Sirkenin 6 Sağlık Faydası

0

Salatalarda ve etleri marine etmek için kullandığımız balsamik sirke, yumuşak bir tada ve aromaya sahiptir. Balsamik sirke, yemeklere lezzet katmasının yanı sıra oldukça fazla da sağlık faydasına sahiptir.

Balzamik sirke, yoğunlaştırılmış, koyu ve aromalı bir sirke türüdür. Bu sirke genellikle İtalyan mutfağında kullanılsa da, diğer pek çok mutfakta popüler hale gelmiş ve dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Beslenme açısından balzamik sirke, potasyum, fosfor, kalsiyum, çinko ve magnezyum gibi zengin bir elektrolit kaynağıdır. Ayrıca kalorisi çok düşüktür, yağ ve protein içermez. Glüten içeren ürünler tüketmekten endişe edenler için, mükemmel derecede güvenlidir.

Balsamik sirkenin faydaları

Kilo verme
Balsamik sirkenin kalorisi düşüktür. Bu da kilo vermek isteyenler için ideal bir bileşendir.

Kan basıncı
Sirkenin içinde bulunan potasyum, bir vazodilatatör işlevi görür ve hipertansiyon riskinizi azaltabilir, bu da kalp sağlığını bir bütün olarak korur.

Kan şekeri
Çalışmalar, bu tip sirke kullanımının, diyabetik hastalar için iyi bir haber olan, kandaki glukoz seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Sindirim
Beslenmenize herhangi bir sirke eklemek bağışıklık sisteminizi canlandırabilir. Bu ayrıca mide iltihabının azaltılmasına yardımcı olabilir, sonuçta kabızlık ve mide rahatsızlığı semptomlarını ortadan kaldırabilir.

Kolesterol
Balsamik sirke, genel kolesterol seviyenizi kontrol etmekle doğrudan bağlantılıdır, bu da ateroskleroz riskini azaltabilir, ayrıca kalp krizi, inme ve koroner kalp hastalığı riskini düşürebilir.

Cilt sağlığı
Bu sirke içinde bulunan bitkisel besin maddeleri serbest radikalleri nötralize edebilir ve cilt de dahil olmak üzere vücutta oksidatif strese neden olmasını engelleyebilir, böylece erken yaşlanmayı önleyebilir.

Balsamik sirkenin yan etkileri
Fazla miktarda balsamik sirek kullanıldığında, boğaz iltihabı, karın ağrısı, mide ekşimesi gibi yan etkiler gösterebilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.