Baş Ağrısına İyi Gelecek 6 Doğal Yöntem

0

Hayat oldukça yoğun ve streslidir ve bu sonuçlar neticesinde ortak bir sorun olarak baş ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Bu durum bazen ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Baş ağrısı vücutta eksik olan bir şeyin belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bir vitamin veya besin eksikliği veya gerginliğe neden olan gıda eksikliğine karşı duyarlılık olabilir. Baş ağrısı oluştuğunda vücudunuz size bir gerekliliğinin olduğu mesajını vermektedir. Bu sinyaller ya da mesajlar vitaminler, duruş bozuklukları, beslenme ihtiyacı, su kaybını tamamlama gibi ihtiyaçlardan oluşmaktadır. Baş ağrısına iyi gelebilecek 6 doğal yöntem şöyledir.

 

  1. Magnezyum,

Bir ağrı kesici olarak güvenli ve baş ağrısı ilaçlarından biridir. Migren gibi ciddi baş ağrısından muzdarip insanlar magnezyumun düşük seviyelerde olmasından kaynaklandığı bilinmektedir. Magnezyum beyindeki ağrı ileten kimyasalları engelleyebilir ve vücudunuzun yaralanmalarına tepki ve kanama önlemeye yardımcı olan trombosit fonksiyonunu artırabilir. Magnezyum günde 200-600 mg alarak baş ağrısı ataklarının sıklığını azaltabilirsiniz. Magnezyum besin kaynakları baklagiller, tam tahıl tohumları, fındık, brokoli, kabak ve yeşil yapraklı sebzelerde ve süt ürünleri, et, çikolata ve kahve de iyi düzeyde bulunmaktadır.

 

  1. Su tüketimi,

Baş ağrısı işlevini geçiştirmek ve hücre yenileme işlemini hızlandırmak için gereklidir. Gün içerisinde olabildiğince çok su içmek ağrıların ortaya çıkmasını engelleyecektir. Su ihtiyacını sıcak içeceklerden değil saf içecek sularından karşılamak gereklidir.

 

  1. Nane ve Lavanta yağı,

Bu iki bitkinin içerdiği yağlar sakinleştirici ve uyuşturucu etkileri baş ağrısı semptomlarını hafifletmek için mükemmel araçlardır. Nane yağı deri üzerinde uzun süreli bir soğutma etkisi oluşturur. Nane kan akımını önemli bir ölçüde uyardığını ve kas kasılmalarını yatıştırdığı kanıtlanmıştır. Nane yağı etanol ile kombine olarak baş ağrısı duyarlılığını azalttığı görülmüştür. Lavanta yağı da nane yağında olduğu gibi baş ağrısını güvenli ve etkili bir şekilde tedavi edebildiği öğrenilmiştir.

 

  1. B vitamini kompleksleri,

Birçok B vitamini baş ağrısı olan insanda eksik olduğu araştırılmıştır. Seratonin ve nörotransmitterlerin oluşumuna katkıda bulunmaktadırlar. Eksikliği sonucunda sağlıksız kan hücreleri ve adrenal etkileri ile sisli düşünme ve baş ağrısı belirtilerine neden olmaktadır. B kompleks vitaminleri suda çözünen vitaminler grubunu içerir. Tiamin, roboflavin, niasin, B6 vitamini, folik asit, B12 vitamini, biotin ve pontotenik asit içermektedir. Bu vitaminler beyin hücrelerini, dolaşım, bağışıklık fonksiyonlarını ve kap sağlığını iyileştirme görevi görürler.

 

  1. Bitki çaylarından bazıları doğal ağrı kesicilerdir.

Bunların başında zencefil ve papatya gelmektedir. Diğer doğal yöntemler gibi içerisindeki etkileri sayesinde baş ağrılarına etkili yöntemleri bulunmaktadır. Harika hazırlanmış karışım ile ağrı kesici olarak kullanabilirsiniz. Ufalanarak hazırlanmış zencefile kurutulmuş papatya ekleyin ve ekstra sıcak su ve limon suyu ve isteye bağlı olarak bal ekleyerek için ağrılarınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

 

  1. Eğer gün içerisinde kahve ve benzeri kafein oranları bol olan içecekler tüketiyorsanız baş ağrıları kaçınılmaz olur.

Vermiş oldukları kötü etkiler ile vücudun ihtiyacı olan besinleri özellikle suyu atma özelliğinden ağrılara neden olabilmektedir. Bazı insanlar bunu alışkanlık hale getirerek kafein dışında başka bir şey tüketmediklerinden sorunlar ortaya çıkmaktadır. Aşırı tüketimlerin önüne geçerek vücudun daha çok ihtiyacı olan içecekleri almak daha etkili olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.