Başarılı Bir Şekilde Yağ Yakmak için 5 Önemli Kural

0

Vücuttaki yağların nasıl yakılacağına ilişkin çok fazla bilgiye maruz kalıyoruz. Kahvaltı yenmeli mi yenmemeli mi? Vegan diyet mi yapılmalı? Öğünlerin zamanlaması önemli mi? Detoks yapılmalı mı? Koşmalı mıyız yoksa yürümeli miyiz? Yoksa ağırlık mı kaldırmalıyız? Liste uzayıp gidiyor ve biz de tüm bu bilgi bombardımanında yolumuzu şaşırabiliyoruz.

1.     Uzun Süre Az Kalori Tüketin

Yağ yakmak istiyorsanız genel olarak daha az kalori tüketmeniz gerekir. Bu noktada kalorinin hangi gıda türünden geldiğinin fark yarattığı konusunda tartışmalar vardır ancak bunlar çok da önemli değildir. Eğer normalüstü bir kilodaysanız ve yağ yakmak istiyorsanız, uzun bir süre günlük kalori ihtiyacınızın altında bir miktarda kalori tüketmelisiniz. Günlük kalori ihtiyacınızı tespit edin ve bunun altında kalori almaya çalışın.

2.     Tam, Besleyici ve İşlenmemiş Gıdalara Odaklanın

Günlük kalori ihtiyacımızın altında kalarak yağ yakmak akla belirlediğimiz bu az miktardaki kaloriyi pizza, dondurma vb gıdalardan alarak da yağ yakmaya devam edebilir miyiz sorusunu getiriyor. Evet, teknik olarak kalori miktarı gerekenden az olduğu sürece bu mantık doğru; kaloriyi az tuttuğunuz sürece yağ yakabilirsiniz. Ancak bu şekilde bir beslenme beraberinde başka problemler getirecektir. Sonuç olarak bu gibi gıdalar yeterince besleyici nitelik taşımadığı için gerekli vitamin, mineral ve besin maddesini alamayız. Ayrıca, bazı abur cubur gıdalar kalori açısından o kadar yoğundur ki hem kalori ihtiyacınızın altında kalıp hem gün içinde sizi tok tutacak kadar yiyebilmeniz neredeyse imkânsızdır. Kendinizi bu gıdaları fazlaca tüketmekten alıkoyabilseniz bile günün sonunda aç uyumanız işten bile değildir. Bu da diyetinizi devam ettirmek konusundaki motivasyonunuzu ister istemez düşürecektir.

Yine de belirlediğiniz kalori miktarını geçmeyecek şekilde abur cubur gıda tüketebilirsiniz. Bunu en fazla %20 oranında tutmakta, geri kalan kalori ihtiyacını ise sebze, meyve, et ve tam gıdalar ile tamamlamanızda fayda vardır.

3.     Diyetin Uzun Süreli Olabilmesine Öncelik Verin

Aşırı sıkı bir diyeti bir veya iki gün, kendimizi biraz daha zorlarsak en fazla bir hafta yapabiliriz. Ama bunu uzun süre devam ettiremeyiz. Öyle olunca da uzun vadede bu diyetin hiçbir faydasını göremeyiz.

Buna bir maratonmuş gibi bakmak gerekir. Deniz kenarında güzel görünmek için bir iki ay kendimizi sıkıp kilo verebiliriz. Ancak uzun süre devam ettiremeyeceğimiz bir diyet sistemine girmenin bir faydası olmayacaktır. Önemli olan hayat boyu yapabileceğimiz değişikliklere ve edinebileceğimiz yeni alışkanlıklara odaklanmaktır. O nedenle çok acı veren diyet türlerini seçmeden önce düşünün, bunu ne kadar devam ettirebilirsiniz? Önceliğiniz daima hayat boyu devam edebileceğiniz değişiklikleri seçmek olsun.

4.     Egzersiz Yapın

Hiç egzersiz yapmadan, sadece sıkı bir diyetle de yağ yakabilirsiniz, bu doğru. Ama neden kendinize gereğinden fazla eziyet edesiniz?

Egzersizi fazladan yediğiniz bir kek dilimini yakma veya dondurmaya yer açmak için kullanmayın, işler böyle yürümez. Egzersizi öncelikle kas miktarını arttırmak ve dolayısıyla metabolizmanın gün içinde pasif şekilde de kalori yakmasına olanak sağlamak için yapın.

Burada egzersiz ile kast edilen ise köpeğinizi dolaştırmaktan basketbol oynamaya kadar her türlü aktivitedir. İster parkta yürüyüşe çıkın, isterseniz yüzün veya sevdiğiniz bir spor varsa onu yapın. Ağırlık kaldırmayı seviyorsanız onu yapın, hiç fark etmez. Yeter ki sık sık yapabileceğiniz kadar sevdiğiniz ve imkânınız olan, sizi hareketli tutan herhangi bir aktiviteyi yapın. Egzersiz alanında da kendinizi zorlayarak yapacağınız ve uzun süre devam ettiremeyeceğiniz bir aktivitenin hiçbir faydası olmayacaktır.

5.     Sonuçtan Çok Sürece Odaklanın

Sonuç odaklılık “Mayıs sonu itibarıyla 10 kg vermiş olacağım” gibi kararlara yol açar. Böyle bir kararlılık her zaman kötü olmasa da bazen olumsuz sonuçlar doğurabilir.

En önemlisi, işler istediğiniz gibi gitmez ve sürekli bir şekilde iyi sonuçlar göremezseniz motivasyonunuz düşebilir. Söz konusu yağ yakmak olduğunda bedenin süreçte karşılaşacağınız türlü anlaşılmaz tepkileri olacaktır. Vücut su tutabilir veya bir hafta sonu sebebi belirsiz bir şekilde 2 kilogram aldığınızı görebilirsiniz. Vücut karmaşıktır ve her şey olabilir. Böyle bir durumla karşılaşınca da çoğu insan strese girer ve bu da işleri daha kötü hale getirir.

Bunun yerine daha süreç odaklı kararlar alın. Örneğin “iki hafta boyunca her gün kalori miktarıma uyacağım” veya “tüm ay boyunca her gün yarım saat yürüyüşe çıkacağım” gibi. Başarabileceğiniz ve büyük ölçüde daha çok sizin kontrolünüzde olan hedeflere tutunmak sizi daha başarılı kılacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.