Basit Gibi Görünen Kalp Krizi Belirtileri

0

Kalp krizi belirtisinin son anda kolda ve göğüste ciddi, dayanılmaz bir ağrı olduğunu biliriz. Oysa ki, çok daha önceden vücut kalp krizinin sinyallerini vermeye başlar. Ayakta ve karında şişkinlik, öksürük gibi basit görünen belirtiler bunlardan sadece bazılarıdır.

Kalp krizinin, önceden herhangi bir belirti vermeden aniden meydana gelebildiğini düşünürüz. Kalp hastalıkları konusunda uzmanlaşmış doktorlar bunun aksini söylüyor. İşte kalp krizi ile ilişkilendirmeyi hiç aklınıza getiremeyeceğiniz belirtiler.

1. Şişme
Bir çok insan, ayak bileği veya ayaklarının şişmesinin, kalp yetmezliğinin vücutta birikmiş sıvıya yol açabileceğini bilmez ve bu sorunun aşırı ayakta durma veya oturma ile ilgili olduğuna inanır.

Kalpte bir problem olduğunda, ayak, ayak bileği, bacak veya karnın şişmesine neden olabilir, vücut çok fazla sıvı tutabilir.

2. Kaygı
Kalp krizi geçiren insanlar, kalp krizinden hemen önce anksiyete atakları yaşadıklarını belirtirler.

3. Diğer vücut kısımlarında ağrı
Kalp krizi öncesi göğüste ve kollarda ağrı oluşurken, bazı vakalarda, ağrı göğüste başlar ve çene, omuz, kollar, sırt ve karın bölgesine yayılabilir.

4. Öksürük
Kalp krizi geçiren hastaların bazılarının, öksürük ve kanlı balgam gibi semptomlar gösterdikleri ortaya çıkmıştır. Bu bir kalp yetmezliğine işaret edebilir ve akciğerlerdeki sıvı birikiminden kaynaklanır.

Kalp krizinin diğer en yaygın işaretlerden bazıları da;
Mide bulantısı
Baş dönmesi
Soğuk terleme
Nefes darlığıdır.

Yukarıda sayılan belirtiler olduğunda çok da önemsenmeyebilir ve herhangi bir kalp sorunu ile bağlantılı gibi görünmeyebilir. Ancak, şikayetlerde süreklilik varsa bir uzmana danışmak hayat kurtarabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.