Basit ve Doğal Bağışıklık Arttırıcılar

0

Soğuk algınlığı ve grip her dönemde zaman zaman salgın hale geliyor. Evinizde her ne kadar önlem alırsanız alın yine de kendiniz için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Bu kış, bağışıklık sisteminizi desteklemenize yardımcı olacak doğal ve kolay yolların bir listesi.

Protein
Beyaz kan hücreleriniz hastalık ve hastalıklarla savaşmaya yardım eder, ancak yeterli protein kaynağı olmadan düzgün bir şekilde işlev göremezler. Tıp Enstitüsü, günlük kalorilerinizin en az % 10’unu, normalde % 35’inden fazlasını diyet proteininden almanızı önerir. İyi bir diyet proteini kaynakları, deniz ürünleri, beyaz et kümes hayvanları, süt ürünleri, yumurtalar, fasulye ve soya içerir.

Meyve ve sebzeler
Meyve ve sebzelerini unutmayın! Bağışıklık sisteminizin düzgün çalışması için besin maddelerine ihtiyacı vardır ve yararlı besinlerin en iyi kaynakları meyve ve sebzedir. Her gün 5 ila 9 porsiyon meyve ve sebze yemeyi hedefleyin. Bu çok gibi gelse de, tamamen yapılabilir.

Probiyotikler
Araştırma, bağışıklık sağlığı ile sindirim sistemlerimizde “iyi bakterilerin” varlığı arasında bir bağ olduğunu göstermektedir. Yoğurt, lahana turşusu, kefir ve miso gibi probiyotik gıdalar yemek ya da bir probiyotik takviyesi almak sindirim sisteminizdeki iyi bakterilerin sayısını artırabilir, bu da bağırsaklarınızın hastalık ve enfeksiyondan korunmasına yardımcı olabilir.

D vitamini
D vitamini bağışıklık sistemi sağlığında önemli bir faktördür, ancak çoğumuz bunu yeterince almıyoruz! İlk ve en iyi D vitamini kaynağımız güneştir. Yapabildiğiniz zaman güneş ışığından yararlanın ve somon, ton balığı, mantar ve yumurta gibi D vitamini açısından zengin yiyecekler yiyin.

Tuzlu Spreyler
Ilık ve kuru hava, burun tıkanıklıklarını kurutur ve bu da kabuklanmaya ve nihai bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilir. Nazal kuruluğu nazik bir sprey kullanarak temizleyebilirsiniz. Bu, nemi ek olarak bakteri ve mikropları temizlemeye yardımcı olacaktır.

Uyku
Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için yeterli uyku almak çok önemlidir. Vücudunuzun hastalık veya enfeksiyonla savaşabilmesi için her gece 8 saat uyumaya öncelik verin.

El yıkama
Hepimiz el yıkamanın sağlıklı kalmanın önemli bir adımı olduğunu biliyoruz. Yemek yemeden önce veya yemeden önce ve sonra, banyoyu kullandıktan sonra hapşırdıktan veya öksürdükten sonra önemli aralıklarla ellerinizi yıkayın.

Stres Yönetimi
Stres, vücudunuzda, sizi hastalıklara karşı daha duyarlı hale getiren bağışıklık sisteminizden ödün vermek dahil, gerçekten her şeye zarar verebilir. Mümkün olduğunca sakin günler geçirmeye çalışın, yoga veya meditasyon yapın. Açık havada dolaşın.


Share.

About Author

Comments are closed.