Bebek Bezi Döküntüleri İçin Doğal Tedaviler

0

Bebek bezinin sürtünmesi ya da uzun süre bezin ıslak ve kirli kalması nedeniyle oluşan bebek bezi döküntülerini, bebeğinize zarar vermeyecek doğal yöntemlerle tedavi edebilirsiniz.

Bebek bezinin cilde sürtünmesiyle tahriş meydana geldiğinde, çocuk bezi döküntüleri sıklıkla ortaya çıkar. Bebek bezi çok sıkı olduğunda ya da sıcak yaz aylarında bezin gevşek olmasıyla sürtünme meydana gelebilir. Çocuk bezi döküntüsünün meydana gelmesinin bir başka olası nedeni de, ıslak veya kirli bezlerin uzun süre değiştirilmemesidir. Islak ve nemli ortam, aynı zamanda cildi tahriş edebilen bakteri ve mikropların gelişmesi için sıcak bir ortam yaratır.

Bebek bezi döküntüsü olduğunda, bebeğinizin hissettiği rahatsızlığı hafifletmek için kullanabileceğiniz doğal ilaçlar arıyorsanız, aşağıdakileri deneyebilirsiniz.

Çıplak bırakın

Çocuk bezi döküntüsünün önde gelen nedenlerinden biri, çocuk bezi alanında sıkışan nemli ortamdır. İdrardan gelen ıslaklık ve içinde sıkışan ısı aslında bebeğinizin cildinde tahrişe neden olabilir. Cildin iltihaplı kısımlarını ortadan kaldırmak istiyorsanız, cildin kurumasına izin vermek birkaç dakika bezi çıkarın.

Yulaf ezmesi banyosu

Bebeğinizin bebek bezi döküntüleri kırmızı ve kanamalı ise, en iyi bir çözüm yulaf ezmesi banyosu yaptırmaktır. Yulaf ezmesi, yatıştırıcı ve iyileştirici özellikleri nedeniyle ciltteki  kanamayı tedavi etmede etkilidir.

2 yemek kaşığı ince yulaf ezmesi tozunu bebeğinizin banyo suyuna ekleyin. İyice karıştırın ve bebeğinizi 10 dakika boyunca suyun içinde kalmasını sağlayın. Bebeğinizi suyun içinde tutamıyorsanız, yulaf ezmeli su ile yıkayın. Temiz bir bebek bezi giydirmeden önce bebeğinizin cildinin iyice kuruduğundan emin olun.

Karbonat

Çocuk bezi döküntülerini tedavi etmeye yardımcı olan başka bir yararlı çözüm de karbonattır. Karbonat, bebek bezi isiliklerini en aza indirgeyen iyileştirici özelliklere sahiptir.

Bu ilacı kullanmak istiyorsanız, 2 yemek kaşığı karbonatı 4 bardak suya karıştırın. Bebek bezini değiştirdiğinizde bebeğinizi yıkamak için bu karışımı kullanın. Sonra cildini kurulayın ve tamamen kuruması için birkaç dakika havalandırın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.