Bektaşi Üzümünün Faydalarını Biliyor Musunuz?

0

Orijini Hindistan ve Nepal olan Bektaşi üzümü, kolayca yetişen, meyveleri yeşil üzüme benzeyen bir bitki olup sağlık açısından inanılmaz faydalara sahiptir. İçerdiği yüksek oranda C vitamini ve antiokasidanlar sayesinde ayurvedik beslenmenin önemli bileşenlerinden olan Bektaşi üzümünün faydalarından bazıları şöyle:

Üreme

Bektaşi üzümü hem kadınlarda hem erkeklerde üreme sistemini destekliyor ve gebe kalmayı kolaylaştırıyor. Erkeklerde sperm kalitesinin artmasına yardımcı oluyor.

Görme

Bektaşi üzümünün göz sağlığı için faydalı olduğuna dair çok sayıda bulgu mevcut. İçinde bulunan antioksidanlar retinayı koruyarak katarakt riskini azaltıyor. Bektaşi üzümünü suda bekletip bu suyla gözlerinizi yıkayarak görmenizi iyileştirmeniz de mümkün.

Stres ve Ruh Sağlığı

Stresi yatıştıran ve uyku kalitesini arttıran Bektaşi üzümü, sinir hücrelerinin sağlığında da iyileştirici bir etkiye sahip. Bu meyvenin düzenli tüketimi zihinsel fonksiyonları iyileştirerek konsantrasyon ve hafızayı geliştiriyor. Sinir hücrelerini serbest radikallerin sebep olduğu hasara karşı koruyan Bektaşi üzümü, demans ve Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesine de yardımcı oluyor.

Dolaşım Sistemi

Bektaşi üzümünün dolaşım sistemi üzerinde de olumlu etkileri var. Kalp dostu besin maddeleri içeren Bektaşi üzümü, kötü kolesterol seviyesini düşürüp, iyi kolesterol seviyesinin artmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda damar tıkanıklığını da önlüyor.

Kanser

İçinde yüksek oranda bulunan antioksidanlar sayesinde Bektaşi üzümü kanser hücrelerinin yayılmasını önleyici etki sağlıyor. Hücreleri zararlı serbest radikallere karşı koruyarak özellikle mide, karaciğer ve cilt kanserini önlüyor. Bektaşi üzümünün kanser ilaçlarının yan etkilerine karşı da koruyucu rolü bulunuyor.

Diyabet

Şeker oranı düşük, lif oranı yüksek olan Bektaşi üzümü diyabet hastaları için oldukça yararlı bir meyve. Diyabet hastalarında kan şekerini düşüren bu meyve, gün de iki kez zerdeçalla birlikte tüketildiğinde diyabetin kontrol altında tutulmasına yardımcı oluyor.

Sindirim

Lif açısından zengin olan Bektaşi üzümü bağırsak hareketlerini hızlandırarak sindirimi kolaylaştırıyor. Sindirim sistemini destekleyen bu meyve yediğimiz gıdalardan maksimum oranda besin maddesi emilmesine yardımcı oluyor. Doğal bir laksatif olan Bektaşi üzümü, kabızlık ve irritabl bağırsak sendromu problemlerini hafifletici etkiye sahip.

Cilt Sağlığı

Bektaşi üzümü vücuttan toksinleri atmak suretiyle ciltte tahriş ve kızarıklarının giderilmesine yardımcı oluyor. Bektaşi üzümünün tozu ise sivilceleri temizlemek için oldukça etkili. Genel cilt temizliği için Bektaşi üzümü tozunu su ile karıştırıp macun kıvamına getirerek yüzünüze sürüp, on dakika beklettikten sonra durulamanız harika sonuçlara yol açacaktır.

Saç Sağlığı

İçerdiği yoğun C vitamini sayesinde Bektaşi üzümü saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı oluyor. Yine su ile macun kıvamına getirilmiş Bektaşi üzümü tozu kafa derisini besleyerek saçların erken yaşta beyazlamasını engelliyor. Saç köklerini güçlendirerek yeni saç tellerinin büyümesini destekliyor.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.