Bel Yağlarınızdan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

0

Kadınların kilo aldıklarında en büyük sıkıntı bel bölgesinde yaşanmaktadır. Genellikle simit biçiminde yani yarın ve bel bölgesinde yağlanma meydana gelir. Bu yazımızda suze bel bölgesindeki yağlanmadan nasıl kurtulabileceğinizi anlatacağız.

 

  1. Ödem ve Şişkinlik Yapan Yiyeceklerden Uzak Durun.

İşlenmiş tahıllar, margarinler, bitkisel yağlar, soya ve mısırdan kaçının.

 

  1. Toksin İçmeyi Bırakın!

Hazır içeceklerin birçoğu yüksek miktarda şeker, yapay tatlandırıcı ya da glikoz şurubu içerir. Bütün bunlar bel çevresinde yağlanmaya sebep olur.

 

  1. Doğal Beslenmeye Çalışın.

Bütün sebze meyvelerinizi organik ürün satan dükkanlardan alamazsanız bile, en az tarım ilacı kullanan güvenilir yerlerden alışveriş yapmaya çalışın.

 

Elma, Kereviz, Kırmızı Kapya Biber, Şeftali, Çilek, Ispanak,  Nektarin, Üzüm, Fasülye, Marul, Salatalık, Yaban Mersini ve Patates daha az tarım ilacına maruz kalan sebze ve meyvelerdir; bunları tüketmeye özen gösterin.

 

  1. Tahıl Tüketimine Dikkat!

Tahıllar her ne kadar iyi besin kaynakları olsalar da, fazlalıkları bel çevrenizde birikiyor olabilir. O yüzden günlük tahıl tüketiminizi 1- 2 porsiyon tahılla sınırlayın.

 

  1. Süt Ürünleri Ne Kadar Yararlı?

Birçok insanın, özellikle inek sütüne karşı  intoleransı vardır ama bunu fark etmeden süt tüketmeye devam ederler. İnek sütü hazımsızlık , şişkinlik ve kabızlık yapabilir. Bunun yerine ev yapımı hindistan sütü tüketmeye çalışın. Hem günlük süt ihtiyacınızı karşılayacak, hem de bel çevresinde fark edilir bir incelme yaratacaktır.

 

  1. Su

 

Yeterli su tüketimi, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu dengeyi kurarak, özellikle bel çevrenizde yağ yakımını hızlandırır.

 

  1. Karın Bölgenizi Sıkılaştırın.

Göbek ve bel çevrenizi sıkılaştırmanın en iyi yolu plank yapmaktır. Yere uzanın, kollarınızı dirseklerinize kadar yere yaslayıp ayak parmaklarınızın üstünde dengede durun. Vücudunuzu omuzlarınızdan topuklarınıza düz bir çizgide tutmaya çalışın. İşte bu kadar!

 

  1. Doğal hayvanların etlerini yiyin

Türkiye şartlarında doğal besin bulmak zor, doğal beslenen hayvan da. Ancak bitkilerle beslenen hayvanların etinde, yararlı yağlardan olan ve vücuttaki zararlı yağların yakımını hızlandıran Omega 3 ve CLA (conjugated linoleic acid) bulunmaktadır. Mümkün olduğu kadar doğal beslenen heyvanların (dana, tavuk, kuzu gibi) etlerini tüketin

 

  1. Hindistan Cevizi Yağına Sofranızda Yer Açın.

Hindistan Cevizi yağının ne kadar faydalı olduğu düne kadar ülkemizde bilinmese de, artık yavaş yavaş hayatımızda hak ettiği yeri almaya başladı. Her konuda mucize kabul edilen Hindistan cevizi yağı, metabolizmayı hızlandıran ender gıdalardan. Bu da doğal olarak vücudumuzdaki yağ yakılışını hızlandırır.

 

  1. Stresi Hayatınızdan Uzak Tutun.

Stresin hayatımızdaki olumsuz etkilerini hep dinleriz. Bel çevresinde yoğunlaşan dirençli yağ oluşumunun da doğrudan stresle alakalı olduğunu biliyor muydunuz? İster bir yoga sınıfına kaydolun, ister kendinize iyi bir psikolog bulun ya da çevrenizdekilere hayır demeyi ve eleştirilere kulak asmamayı öğrenin.

 

bel-yaglarinizdan-nasil-kurtulabilirsinizbel-yaglarinizdan-nasil-kurtulabilirsinizbel-yaglarinizdan-nasil-kurtulabilirsinizbel-yaglarinizdan-nasil-kurtulabilirsiniz


Paylaş.

About Author

Comments are closed.