‘’Ben Evlendiğimde 45 Kiloydum’’ Diyen Anneler!

0

‘’Ben Evlendiğimde 45 Kiloydum’’

‘’Ben senin yaşındayken belim seninkinden ‘daha’ inceydi’’

Demeyen anne gördünüz mü?

Bir ara evleniyor olan bütün kadınların  45 kg olduğunu düşünmeye başlamıştım.

Peki, çok değil 10-20 yılda 90’lı rakamlara ulaşmayı nasıl başarıyoruz, biz kadınlar?

Elbette evliliğin -düzenli hayatın- yapılan doğumların katkısı yadsınamaz; fakat asıl sebep vücudumuzu hoyratça kullanmamız.

20’li 30’lu yaşlarda metabolizmamız bizden yanadır. Yediğimizi yakar, 1 aldıysak 5 veririz. Fakat yaş ilerledikçe metabolizma hızı düşer; menapozla da birlikte yağ depoları artar. Aynı alışkanlıklara devam edilse bile farklı sonuçlar ortaya çıkmaya başlar.

Çözüm önerilerinden önce şunu da söylemeliyim ki; gençliğimizin avantajını sonuna kadar kullanıyor, yaşlılığımızı düşünmüyor; asla yaşlılığımıza yatırım yapmıyoruz.

Kendi okulumuzda yaptığımız bir araştırmaya göre su içmeye çoğu genç özen göstermiyor, günde sadece 1 bardak su içenler var.  Düzenli egzersiz yapanların sayısı koca bölümde bir elin parmaklarını geçmez ki, bunlar bu işin eğitimini alan insanlar…

Konuyla ilgili şaşırtıcı bir gerçek var: Fazla yemek evet kilo aldırır; az yemek de kilo aldırır! Nasıl mı?

Günde 6 öğün tüketmeniz gerekirken sadece 2 öğün tüketirseniz vücut, alarm durumuna geçip; her yediğinizi depolamaya başlar. Dikkat! Az yemek de yanlıştır. Beslenmede azı karar çoğu zarar değil; gerektiği kadardır. Önemli olan dengedir.

Gelelim çözüm önerilerine;

Sağlıklı yaşlılar olabilmek için her an geleceğimize yatırım yapmalıyız ki karşılığını alabilelim. “Saldım çayıra mevlam kayıra” mantığıyla işlemiyor metabolizmalar maalesef.

Öncelikle gereksiniminiz kadar besin tüketmeye özen gösterin. Gereksiniminizin kaç kcal olduğunu bir uzmana danışmalısınız.

Ara öğün YAPIN!

İşleyen demir, ışıldar. Haftada 3 kez yarım saat yürüyüş bile olsa, hareket etmeye çalışın.

Günde en az 8-10 bardak su için.

Pozitif olun, iyi şeyler söyleyin. Olumsuz düşünceler ve hislerden kendinizi koruyun. Olumsuz insanlardan da…

Bunları yaparken, tontonlarımızla muhabbet etmeyi, onları dinlemeyi de ihmal etmeyin. En iyi öğrenme yöntemi tecrübe etmek, tecrübeleri dinleyerek öğrenmek de yalnızca sabredebilen iyi insanların mükafatıdır.

Sözlerimi dikkate alırsanız, siz de 80 yaşındayken 50 yıllık gelecek sözleşmelerine imza atabilirsiniz. 🙂


Paylaş.

About Author

Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü dereceyle bitirmiştir. Spor diyetisyenliği,diyabet diyetisyenliği, kardiyoloji diyetisyenliği, bariatik diyetisyenlik gibi pek çok sertifikası bulunan Kırcalı, şu an özel bir kuruluşunun sağlık kulübünde görev yapmaktadır. Sağlıklı beslenme önerileri ve sorularınız için instagramdan 'dyt_nagi' hesabını takip edebilirsiniz.

Comments are closed.