Bergamot Yağının Faydaları Nelerdir?

0

Bergamot yağının sağlığınız için kullanabileceğiniz en çok yönlü ve güçlü esansiyel yağlardan biri olduğunu biliyor muydunuz?

Bu yağ bergamot meyvesinin çekirdeğinden elde edilir ve 3 gram bergamot yağı üretmek için yaklaşık 100 bergamot meyvesi gerekir.

Bergamot yağı, sedef hastalığı, mantar enfeksiyonları ve kaygı tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aşağıda, bilimsel araştırmalarda etkili olduğu doğrulanmış bergamot yağının sağlık yararlarını görebilirsiniz.

1. Diyabetikler için faydalıdır
Diyabet hastalığı ile birlikte yapılması gereken pek çok şey vardır. Bunların başında da beslenmeyi değiştirmek gerekir. Diyabeti kontrol etmek ve yönetmek için kullanabileceğiniz doğal ilaçlar da var. Bergamot bunlardan biridir. Bergamot’un, kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde azalttığı ve bu nedenle diyabetin yönetiminde yardımcı olabileceği bulunmuştur. Ayrıca diyabetik olan hastalar arasında kolesterol düzeyinin düşmesine yardımcı olabilir.

2. Beyni korur
Bergamot, kafaya alınabilecek bir darbe nedeniyle oluşabilecek hücre ölümünü önleyerek beyin hasarını en aza indirecek kapasiteye sahiptir.

3. Kanser riskini azaltabilir
Diğer doğal ilaçlar gibi bergamot yağı da kanser tedavisinde yardımcıdır. Araştırmalar, bergamot yağının önemli anti-kanser etkilerine sahip olduğunu göstermektedir.

4. Karaciğerdeki hasarı önler
Karaciğeri korumak için kullanılabilecek önemli yağlardan biri bergamot yağıdır. Bergamot yağının karaciğeri hasara karşı koruma yeteneği vardır. Tabii ki, sigarayı bırakmak, daha az alkol almak, sağlıklı ve az yağlı bir beslenme gibi yaşam tarzınızda da sağlıklı değişiklikler yapmak da karaciğeri korumaya yardımcı olur.

5. Kalp hastalıkları riskini azaltır
Kalp hastalığı dünyada ölüm nedenlerinin başında gelir. Tıpkı kanser gibi, bu hastalık riski de sağlıklı bir yaşam tarzı ile azaltılabilir. Kalbinin korunmasına yardımcı olabilecek ve kalp hastalığı riskini azaltan temel yağlardan biri, bergamot yağıdır.

6. Kolesterol seviyesini korur
Kandaki kolesterol seviyesini dengede tutmada beslenmenin yanı sıra bergamot yağının da önemli etkisi vardır. Yüksek kolesterol, kalp hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve bu nedenle uygun seviyelerde tutulmalıdır. Bergamot, kan dolaşımınızdaki kolesterol seviyelerini stabilize etmek için kullanabileceğiniz temel yağlardan biridir.

7. Gıda zehirlenmesine neden olan bakterileri nötralize edebilir
Bakterilerin neden olduğu gıda zehirlenmesi şiddetli karın ağrısı, ishal, kusma ve diğer hoş olmayan semptomlarla sonuçlanabilir. Güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olan bergamot kullanarak bu problemlerden kurtulabilirsiniz. Enfeksiyon kaynağını öldürür ve bağırsakta bakterilerin büyümesini ve yayılmasını önler.

8. Stres ve kaygıyı geçirebilir
Fiziksel sağlığınızı ve duygusal rahatlığınızı korumak istiyorsanız, stres düzeylerini yönetmek şarttır. Bergamot yağı uzun yıllırca bir stres azaltma tekniği olarak kullanılmıştır. Bunun dışında stres hormonu olarak adlandırılan kortikosteron hormonunu da azaltır.

9. Deri enfeksiyonlarını tedavi edebilir
Bergamot yağı gibi doğal antifungaller, mantar enfeksiyonlarını yok etmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda kızarıklık, kaşıntı ve iltihap gibi rahatsız edici semptomları hafifletmeye de yardımcı olur.

10. İltihap için iyi bir çözümdür
ltihaplanma, vücudun kendini korumak için yaralanmalara karşı verdiği tepkidir. Bergamot yağı, bu gibi durumlarda iyi çalışan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

11. Güneş hasarını azaltır
Bronzlaşmak iyi olsa da, güneşin ultraviyole ışınlarına fazla maruz kalmak sağlık açısından pek de iyi değildir. Güneş yanığına neden olabilir ve hatta cilt kanseri riskini artırabilir. Bergamot yağı gibi doğal güneş kremi kullanmak güvenli bir seçenektir. Çeşitli çalışmalar, bergamot yağının UVA ve UVB ışınlarını bloke edebildiğini ve dolayısıyla güneşin neden olduğu deri hasarını en aza indirdiğini doğrulamaktadır.

12. Anti-aging özellikleri vardır
Genç ve taze görünmek için iyi bir yol, bergamot yağı kullanmaktır. Bergamot’un etkili bir yaşlanma karşıtı madde olduğu kanıtlanmıştır. Cilt hücresi rejenerasyonunu destekleyen bergamot yağı kullanarak cildin yaşlanmasını geciktirebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.