Beslenmenize Mantar Tozu Eklemek İçin 6 Neden

0

Çok çeşitli mantar türleri mevcut ve hepsinin de kendine özgü farklı farklı lezzetleri ve sağlık faydaları var. Eğer mantar sevmiyorsanız, yemeklerinize mantar tozu ekleyebilirsiniz. Mantar tozu, mantarların tüm besinsel faydalarından yararlanmayı mümkün kılar ve pek çok yemeğe ekleyebilirsiniz.

Mantar tozu, kurutulmuş mantarların ince toz haline getirilmesiyle yapılır. Mantar tozu, taze mantarlardan daha az sağlıklı değildir. Kurutma işlemi, mantarın besin değerini düşürmez, aksine konsantrasyonlarını artırır, böylece daha fazla fayda elde edersiniz.

Mantar tozu yaparken sadece bir mantar çeşidi ya da farklı türleri kullanabilirsiniz, böylelikle farklı besin maddelerini aynı anda almış olursunuz.

Mantar tozunun sağlık faydaları

Her mantarın kendine özgü farklı sağlık yararları vardır ancak hemen hemen her türün sağlayabileceği ortak bazı faydalar vardır.

  1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Mantar tozu tüketmenin en önemli faydalarından biri bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bazı mantar çeşitleri, beyaz kan hücrelerinin işlevini geliştirir ve onları potansiyel patojenlere karşı daha etkili hale getirmek için inflamasyon yollarını değiştirebilir.

  1. Kalp sağlığını iyileştirir

Araştırmalar, mantar tozunun iyi kolesterol miktarını artırabileceğini göstermektedir. Bu da kalp hastalıklarına karşı daha az risk taşımanız anlamına gelir.

  1. Kan şekerini dengeler

Eğer kan şekerinizi dengelemekte zorlanıyorsanız, mantar tozu size yardımcı olacaktır. Çalışmalar, mantarların (özellikle reishi) birçok çeşidindeki moleküllerin, kan şekeri seviyelerini azaltabildiğini göstermektedir.

  1. Antioksidan zenginidir

Mantar tozu, yaban mersini ve ıspanaktan daha fazla antioksidan içerir.

  1. Kansere karşı koruyucudur

Birçok mantar çeşidi, kanser hücrelerini baskılar, kansere karşı hücreleri korur, kemoterapi ve radyoterapi ile birlikte kullanıldığında anti-kanser etkileri gösterir.

  1. Yorgunluğu azaltır ve depresyonu hafifletir

Mantarlar, enerji seviyesini artırma, fiziksel ve zihinsel yorgunluğu azaltma etkileriyle ünlüdür. Depresyon şikayeti olan kişiler üzerinde yapılan bir çalışmada, sekiz hafta mantar tozu takviyesi alındıktan sonra semptomların azaldığı ortaya çıkmıştır.

Mantar tozu nasıl kullanılır?

Mantar tozunu, yemeklere dahil edebilmek için neredeyse sınırsız sayıda yol var.

Omletlerinize bir yemek kaşığı ekleyebilirsiniz.

Köfte karışımlarına ekleyebilirsiniz.

Et yemeklerine ekleyebilirsiniz.

Salataların üzerine serpiştirebilirsiniz.

Makarna soslarına ekleyebilirsiniz.

Sebze yemeklerine ekleyebilirsiniz.

Mantar tozunu yemeklerinize eklerken, pişirmenin sonunda eklemeniz en iyi sonucu verecektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.