Beynimiz Neden Bizi Abur Cubura Yönlendiriyor?

0

Yemek için bir pizzayı mı yoksa bir salatayı mı seçersiniz? McGill Üniversitesi Montreal Nöroloji Enstitüsü Hastanesi ve McGill Üniversitesi Sağlık Merkezi’nde yapılan bir çalışmada bu sorunun asıl cevabının aslında çok da lezzetle ilgili olmadığı ortaya çıktı. Aslında bir restoranın menüsüne baktığınızda ya da bir markette raflara göz gezdirdiğinizde beyniniz gerçekte bu yiyeceklerin ilk olarak kalorilerini algılıyor.

Psychological Science’da yayınlayan bir çalışmada katılımcılardan çeşitli gıdaların resimlerini incelemeleri isteniyor. Katılımcılardan hangi gıdaları tüketmek istediklerini belirtmeleri ve burda bulunan her gıdanın kalorilerini tahmin etmeleri istendi. Sonuç olarak insanlar yiyeceklerin kalorilerin tahmin etmekte ciddi anlamda yanılmışlardır ancak hepsi daha kalorili yiyecekleri tercih etmişlerdi.

Montreal Nöroloji Enstitüsü Hastanesi nörologlarından çalışmanın başı olan Dr Alain Dagher yaptığı açıklamada daha önceki çalışmaların da yetişkinler ve çocukların daha yüksek kalorili yiyecekleri tercih ettiklerini ortaya koyduğunu ifade etti. Açıklamalarının devamında kolay ulaşılabilir ucuz çöp gıdaların obezitenin ana nedenlerinden biri olduğunu belirtti.  Yaptıkları çalışmada beynin yüksek kalorili yiyecekleri otomatik olarak seçme eğiliminde olduğunu gördüklerini ifade etti. Açıklamalarına “Bu da tabii ki dünya genelinde bir sorun olan obezite yani şişmanlığı tetiklemekte” diye devam etti.

Bu çalışma Kanada Sağlık Araştırma Enstitüleri tarafından finanse edildi. Kanada hükümeti her yıl obeziteye dayalı çok sayıda hastalıkla hem mücadele edip hem de ciddi bir bütçe ayırmaktadır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.