Bir Bardak Sütten Daha Fazla Kalsiyum İçeren Gıdalar

0

Yeterli miktarda kalsiyum almak her yaşta çok önemlidir. Çocuklukta kemiklerin gelişmesi, ilerleyen yaşlarda da kemiklerin güçlü kalması için gereklidir. Günlük yeterli kalsiyumu sadece süt ürünlerinden değil, farklı gıdalardan da alabilirsiniz.

Kalsiyum kas fonksiyonuna yardımcı olur, kalp atışlarınızı ve sinir sinyallerinizi düzenler ve kan pıhtılarının ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olur, bunların tümü yetişkinler için çok önemlidir.

Bir fincan sütte 305 miligram kalsiyum vardır. Ortalama bir yetişkinin günde 1,000 miligram kalsiyum alması gerekir. Bu miktarda kalsiyumu süt dışındaki diğer gıdalardan da alabilirsiniz. İşte bir bardak sütten daha fazla kalsiyum içeren o gıdalar.

Somon
Taze somon ve konserve somon balığı, beklediğinizden daha fazla kalsiyuma sahiptir. 170 gramlık taze somon porsiyonu 340 miligram kalsiyum içerir. 140 gramlık bir konserve somonda 350 miligram kalsiyum vardır.

Ricotta peyniri
Bir bardak ricotta peynirinin dörtte üçü 380 miligram kalsiyum içerir. Sağlıklı bir atıştırmalık için, günlük kalsiyum ve lif dozyüksekunuzu almak için ricotta peynirini beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Chia tohumu
Bu küçük tohumlar çok miktarda kalsiyum içerir. 100 gram chia tohumu 631 miligram kalsiyum içerir. Bu da, üç yemek kaşığının size bir bardak sütten daha fazla kalsiyum sağlayacağı anlamına gelir. Chia tohumunu yoğurda ekleyerek tüketebilirsiniz.

Sardalye
85 gram sardalya balığı size 370 miligram kalsiyum verecektir. Ayrıca, balık olduğu için büyük bir omega-3 yağ asitleri ve D vitamini kaynağıdır.

Badem
Bademin sayısız sağlık faydası vardır. Bunların başında da kalsiyum kaynağı olması gelir. Bir bardağın 3/4’ü yaklaşık 320 miligram kalsiyum içerir.

Yapraklı yeşillikler
Yapraklı yeşillikler, özellikle ıspanak gibi koyu yeşillikler yüksek oranda kalsiyum kaynağıdırlar. İki bardak turp yeşillikleri yaklaşık 394 miligram, iki bardak kale bitkisi de 188 miligram kalsiyum içerir. Salatanızda bu koyu sebzeleri yemeyi sevmiyorsanız, bir smoothie’ye karıştırıp tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Narenciye suyu
225 mililitrelik portakal suyu, kahvaltıda günlük hedefinize ulaşmak için mükemmel bir yoldur ve 350 miligram kalsiyum içerir.

Kuru incir
Günlük kalsiyum dozunuzu almak için tatlı bir yöntem istiyorsanız, kuru incir tüketin. Bir buçuk bardak kuru incir 320 miligram kalsiyum içerir. Ancak unutmayın, kuru incir aynı zamanda kalori bakımından da yüksektirler, bu yüzden dikkatli tüketmekte fayda var.

Nohut
Bir buçuk bardak nohut 350 miligram kalsiyum içerir.

Tofu peyniri
Bir bardak tofu size 861 miligram kalsiyum verir.

Yulaf ezmesi
Yarım bardak kuru, sade yulaf yaklaşık 200 miligram kalsiyum içerir. Daha fazla kalsiyum için, bir bardak badem sütü ile tüketin. Böylelikle 300 ila 400 miligram daha fazla kalsiyum alabilirsiniz. ekleyecektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.