Bir Çay Kaşığı ile Sağlık Kazanın: Chia Tohumları

0

Bugünlerde herkesin dilinde chia tohumları var. Sağlıklı bir diyet için önerilen bir yiyecek. Bunun çok haklı bir çok nedeni var. Bu küçük tohumlar protein, lif, kalsiyum, antioksidanlar ve omega-3 açısından çok zengindir. Gelişmiş ülkelerde uzun bir süreden beri tüketilmesine rağmen ülkemizde yeni gündeme gelen bir besindir.

 

Chia tohumları genellikle bir sıvıyla birlikte önceden bekletilerek tüketiliyor. Önreğin yoğurtla birlikte yiyecekseniz önceden yoğurda karıştırıp, chia tohumlarının şişmesini beklemeniz gerekiyor. Uzmanlar, “beklemek için böyle bir süreniz yoksa o zaman bir kaşık chia tohumunu yutmanızı ve ardından su içmenizi  öneriyor. Chia tohumları midenizde yavaş yavaş şişerek sizin kendinizi doygun hissetmenizi sağlayacaktır” diyorlar.

chia2

Peki chia tohumlarını nasıl tüketebilirsiniz?

Chia puding : Chia tohumları ve Hindistan cevizi sütü çok güzel bir lezzet sunuyor. İki malzemeyi bir gece öncesinden karıştırıp buzdolabına koyun. Ertesi sabah kahvaltı olarak bu sıvıyı içebilirsiniz.

Chia kekleri : Yapacağınız keklerin içine chia tohumları ilave edebilirsiniz. Tadı olmadığı için kekinizin lezzetini bozmayacaktır. Böylece kekiniz daha sağlıklı bir hal alacaktır.

Sabah içeceklerinin içine:

Sabahları canlandırıcı bir içecek hazırlamak istiyorsanız içine chia tohumları serpin. C vitamini ve lif açısından çok zengin olduğu için enerjinizi daha kısa sürede toplayacaksınız.

Yoğurt üzerine serpilir : Eğer hızlı bir şekilde omega-3 almak istiyorsanız yoğurdun üzerine chia tohumları serpin. Bir çay kaşığı yeterli olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.