Bir Sauna Seansı 1 Saatlik Egzersize Bedel mi?

0

Saunalar rahatlamaya ve gevşemeye yardımcı olan bir ortam sağlar. 10 dakika gibi kısa bir sürede tüm haftanın yorgunluğunu üzerinizden atmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra sağlık açısından da, kan dolaşımının düzelmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kas gücünü artırması, uyku bozukluklarından kurtulma, kilo vermeye yardımcı olması gibi daha pek çok faydası vardır. Bir sauna seansının 1 saatlik egzersize bedel olduğunu ifade eden çalışmalar mevcut.

Araştırmalar, saunaların geniş bir dizi sağlık faydası olduğunu kanıtlamıştır. Bunların bazılarını aşağıda topladık.

Kilo verme

Bir sauna seansı, eklem ağrısı ve yorgunluğun giderilmesiyle birlikte yağ gevşetmeye ve selüliti azaltmaya yardımcı olabilir. Saunanın metabolik hızı arttırarak kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Cilt detoksu için 4 basit yol

Kan dolaşımını

Sıcak saunalar kan damarlarını daha esnek hale getirir, kan dolaşımını arttırır. Böylece besinlerin vücudun her yerine en iyi şekilde dağıtılmasını sağlar, parlayan, genç bir görünüm elde edilir. Göğüs tıkanıklığı ve bronşit de dahil olmak üzere çeşitli solunum yolu rahatsızlıkları için zamanla test edilmiş bir tedavi olup, sinüslerin doğal drenajına yardımcı olur.

Aşırı terleme

Terleme, vücut temizliğinin doğal mekanizmasıdır ve saunalar toksinlerin terleme yoluyla atılmasına yardımcı olur. Aşırı terleme, cildin gözeneklerinin açılmasına ve vücudun yabancı maddelerden tamamen temizlenmesini sağlar. Vücuttaki ağır metallerden kurtulmanın yolları

İyileştirilmiş bağışıklık sistemi

Bir sauna seansı sırasında vücudun sıcaklığı 38 ° C’ye yükselirken cildin sıcaklığı 40 ° C’nin üzerine çıkar. Bu, bağışıklık sistemini antikorlar ve hastalıkla mücadele eden beyaz kan hücreleri üretmeye teşvik eden bir sahte ateşi tetikleyebilir. Ateş, hastalıklara karşı direnci artırmak için doğal bir mekanizmadır.

Uyku kalitesi

Saunalar, uyku kalitesini artırmak için basit fakat etkili bir mekanizmadır. Uykusuzluğa yakalanan insanlar için önerilir ve bir saunada geçirilen 15 dakikalık kısa bir seansın, tempolu bir yürüyüş veya egzersizin 1-2 saatine neredeyse eşit olduğu tahmin edilmektedir.

Enfeksiyon

Bir sauna seansı sırasında yaşanan yüksek sıcaklıklar, dahili hücresel enerji üretiminde bir artışa neden olur ve bu da verimli iyileşmeyi sağlar. Virüsler ve tümörler gibi birçok hastalığa neden olan patojenler bu ısı ile tahrip edilir, böylece tekrarlayan enfeksiyonları önler. En iyi detoks için 5 ipucu

Uyarılar

Yoğun bir terleme nedeniyle yaşayacağınız tuz ve su kaybını telafi etmek için saunadan önce bol miktarda su için.

Saunada konuşmayın veya çalışmayın.

Saunalar, hamile kadınların yanı sıra kalp rahatsızlıkları veya diğer hastalık koşulları olan insanlar için önerilmez.

Sauna kullanırken alkol tüketmeyin.

Sabah erken saatler veya yatmadan önceki zamanlar sauna için ideal zamanlardır.

Yavaş metabolizması olan insanlar günde iki kez saunayı kullanabilirken, hızlı metabolizması olanları haftada yalnızca bir kez kullanmalıdır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.