Bir Şeftali Yemenin Yararları

0

Şeftali, yumuşak ve tatlı, yaz mevsiminde temel bir meyvelerinden biridir. Şeftali, az kalorili ve yağsız birçok besin sağlar. Şeftali, günlük meyve porsiyonlarınızdan birine sığmanın sağlıklı bir yoludur.

Diyete Yardımcı
Büyük bir şeftali, yaklaşık sadece 68 kaloridir ve yağ içermez. Daha fazla besin yerine şeftali yemek, cips, unlu mamuller, tahıl barları ve çerezler gibi işlenmiş atıştırmalıklar, kilonuzu yönetmenize yardımcı olabilir. Şeftaliler doğal olarak tatlıdır ve diyetinize eklenen bazı şekerlerin yerini alabilir. Yüksek fruktozlu mısır şurubu veya şeker kamışıyla tatlandırılmış bu yiyeceklerin versiyonlarını seçmek yerine, şekersiz tam tahıl gevrekleri, sade yoğurt veya sade az yağlı süzme peynirleri kullanın. Kış Ayları İçin Şeftali Konservesi

Vitaminler
Şeftali 10 farklı vitamin içerir. Büyük bir şeftali, sağlıklı görme için önemli A vitamini, bir antioksidan ve doku oluşturucu olan 11.6 mg C vitamini sağlar. Şeftali, 2.000 kalorili bir diyete göre E ve K vitamininin günlük değerin yaklaşık yüzde 6’sını karşılar. E vitamini başka bir antioksidandır, K vitamini ise vücudunuzun kan pıhtılaşması için elzemdir. Şeftali aynı zamanda bir tiamin, riboflavin, B-6 vitamini, niasin, folat ve pantotenik asit kaynağıdır.

Mineraller
Büyük bir şeftali 333 mg potasyum sağlar. Potasyum, sağlıklı kan basıncını korumanıza yardımcı olur, böbrek taşlarını ve kemik kaybını önler. Tıp Enstitüsü, tüm yetişkinlerin günde 4.700 miligram potasyum tüketmesini önerir. Şeftali magnezyum, fosfor, çinko, bakır, manganez, demir ve kalsiyum da sağlar. Bu mineraller kırmızı kan hücresi, kemik ve sinir sistemi sağlığını desteklemeye çalışır. Şeftaliyi Bıçak Kullanmadan Nasıl Soyarsınız?

Antioksidanlar
Yapılan bir araştırmaya göre şeftalilerin etinde ve derisinde önemli antioksidanların bulunduğunu bildirmiştir. Şeftalilerdeki başlıca antioksidanlardan biri olan klorojenik asit, yaşlanmanın etkilerini azaltmak ve kronik hastalıkları önlemek için vücudun kirletici maddelere, yiyeceğe ve çevreye maruz bırakarak elde ettiği bileşikleri serbest radikallerin temizlemesine yardımcı olur. Bu antioksidan ayrıca kanseri önlemeye ve vücut iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir.

Lif
Büyük bir şeftali, 3 g lif gelen 17 g karbonhidrat sağlar. Lif, pürüzsüz ve sağlıklı bir sindirim için, kabızlığın önlenmesinde ve sindirim sağlığının sağlanmasında esastır. Lif ayrıca kolesterol seviyelerinizi düzenleyerek kalp hastalığına yakalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Yetişkin bir kadın günlük 25 g lif ve günlük 38 g yetişkin bir erkek tüketmeye çalışmalıdır. Yaz Meyve Ve Sebzeleri Kışa Nasıl Saklanır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.