Boynu Ağrıyanlara Faydalı Olacak 10 Tavsiye

0

Sizin de bilgisayar başında veya oturduğunuz yerden bir işiniz varsa ilerde boynunuzun ağrıması kaçınılmazdır. Orta yaşın üstünde olupta boyun ağrısı yaşamayan çok az kişidir. Artık alacağınız 2-3 önlem ile boyun ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Vereceğimiz tavsiyeleri harfiyen yerine getirenler boyun ağrılarından kurtulacak ve eskisi gibi sağlıklı olacak. İsterseniz o tavsiyelere geçelim. İşte tavsiyeler:

1-Yüz üstü yatmak: Yüz üstü yatmak boynunuza daha çok yük bindireceğinden bu pozisyonda yatmak boyun ağrılarına sebep olacaktır.

2-Dişleri sıkmak: Bazen sinirliyken bazen de ağlarken dişlerimizi istemsizce sıkarız. Dişleri sıktığımızda boynumuzdaki damarları gerebileceğinden kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

3-Egzersiz Yapın: 3-5 boyun hareketlerini düzenli olarak yapın ve sürekli sabit bir yere odaklanıp oturduğunuz yerde durmayın.

4-Duruş: Duruş çok önemlidir. Duruşumuz sadece otururken değil yürürken de düzgün olmalı. Ayaktayken mutlaka dik yürümek ve otururken boynumuzu tam olarak kavrayabilen yastık kullanılmalı.

5-Masaj: Masaj derken abartılı bir şekilde değil. Kesinlikle abartılı şekilde yaparsanız incinme veya spazm olabilir. Bu Yüzden yavaş yavaş böyle biraz sıkarak ve başınızı sağa sola çevirerek yaparsanız iyi gelecektir.

6-Telefonun duruşu: Telefonu bazen ellerimiz dolu olduğu için omuzumla kulağımızın arasına sıkıştırırız. Bu çok yanlış ve kaçınılması gerekilen bir harekettir. Ellerimiz doluysa bir kulaklık yardımıyla telefonumuzu açmamız gerekir.

7- Uzun süre bir iş yapmak: Uzun süre bir işle meşgul olmak zorundaysanız araç kullanmak, bilgisayar başında durmak gibi mutlaka ve mutlaka belirli saatlerde ara verin. Ara vermek boynunuzu dinlendireceğinden ağrıyı önleyebilirsiniz.

8-Aracınızın kafa desteğini ayarlama: Uzun yola çıkacaksanız bu belirtilen noktada çok önemlidir. Aracınızın kafalığını yola dik bakacak şekilde ayarlarsanız boynunuza fazla yük binmeyeceğinden boynunuz ağrımayacaktır.

Yavaş yavaş konumuzu kapatırken 3.maddede söylediğim egzersizler sırasıyla şunlardır: Başınızı öne – arkaya, sağa-sola doğru yatırıp her yatırmada 5-10 saniye bekletin. Diğer bir hareket ise ellerinizi arkada birleştirip göğsü öne çıkarıp omuzları geri almaktır. Bu pozisyonda da 10-15 saniye bekledikten sonra çalışmanıza devam edebilirsiniz. Bu hareketleri günde 5-10 kez tekrar ettiğinizde sizde göreceksiniz ki boynunuzdaki ağrılar azalacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.