Boyun Uzamasını Sağlayan 11 Yiyecek

0

Daha uzun boylu olmak, sosyal statü açısından avantajlara sahiptir. Boyunuz uzunluğu genetiğinize bağlı olsa da, çocuğunuzun boyunu uzatmanın yolları var. Büyüme plakalarınız birleştiğinde, daha uzun boylu olmak için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur .

Çocuklar ve gençler için, Büyüme Hormonunu (HGH) arttırmak büyüme süresini uzatabilir. Bunun için bazı yiyeceklere ihtiyaç vardır. En önemli adımlar, çeşitli sağlıklı yiyecekler yemek, şekerden kaçınmak ve kilonuzu uygun seviyelerde tutmaktır.

Peki hangi yiyecekler HGH’yi artırır?

Melatonin
Yatmadan önce ananas atıştırın. İçerdiği serotonin, melatonin içine sentezlenen bir hormon. Melatonin daha iyi uyumaya yardımcı olur ve vücudunuz daha fazla HGH üretir.

Diğer melatonin bakımından zengin yiyecekler arasında, yer fıstığı, mısır, kuşkonmaz, domates, üzüm, nar, zeytin, brokoli, salatalık, pirinç, arpa, yulaf, ceviz, ayçiçeği tohumu ve keten tohumu bulunur.

Bu yiyecekler sizin için de iyidir. Sadece fındıkların sağlıklı yağ ve kalorinin yüksek olduğunu unutmayın, o yüzden aşırıya kaçmayın.

Arginin
Bir amino asit olan arginin, HGH’yi arttırır. Araştırmalar günde yaklaşık 15-20 gram gerektiğini gösteriyor. Bu biraz fazla, bu yüzden gıdaları dikkatlice seçin. Hindi göğsü eti arginin en yüksek bulunduğu besindir. gögüs başına 16 gramdır.

Arginin içeriği yüksek olan diğer yiyecekler arasında tavuk, kabak çekirdeği, soya fasulyesi ve yerfıstığı bulunur. Fazla kilo almamak için, arginin bakımından zengin gıdalarınızı bir takviye ile tamamlamanız gerekebilir.

Protein
Büyümek istiyorsanız, proteine ihtiyacınız var. Protein içindeki amino asitler vücudunuz tarafından organlardan kemiklere kadar tüm dokuları oluşturmak için kullanılır. Sığır eti, sağlıklı hücrelerde rol oynayan bir amino asit olan L-ortinini sentezlemenize yardımcı olduğu gösterilmiştir .

Otlarla beslenen sığır eti, hindistan cevizi, gezen tavuk ve omega 3 ile zenginleştirilmiş yumurtaları yiyin.

Bitki bazlı proteinler et proteinleri kadar sağlıklıdır, bu nedenle vejeteryanlar da protein alabilir.

D vitamini
Kemikleri sağlıklı ve işlevsel tutmak için D vitaminine ihtiyacınız var. D vitamini güneş ışığı da dahil olmak üzere belirli kaynaklardan alınmalı. D vitamini sağlığınız için son derece önemlidir. Ton balığı, uskumru, somon, süt, sığır karaciğeri, peynir ve yumurta sarısı gibi yiyecekleri yemeyi deneyin.

D vitamini toksik olabilir, bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan takviyeye başlamayın. D vitamini aşırı doz almaktan kaçının.

D vitamini kansere, yüksek tansiyona ve tip I diyabete karşı koruma sağlarken, eksiklikliği kemiklerde yumuşaklık yaratır.

Kalsiyum
Uzun boylu olmak istiyorsanız kalsiyum son derece önemlidir. Kemiklerinizin, dişleriniz temelidir ve beyninizle vücudunuzun geri kalanı arasındaki iletişimi sürdürmenize yardımcı olur. Vücudunuz kas kasılmalarını düzenlemek için kalsiyum kullanır, bu yüzden kalbiniz için çok önemlidir.

Vücudunuz D vitamini olmadan kalsiyumu etkili bir şekilde ememez.

Süt (genellikle D vitamini ile güçlendirilmiş), yoğurt, fındık ve tohumlar, fasulye, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve sardalya gibi kalsiyum bakımından zengin yiyecekleri yiyin .

Magnezyum
Vücudunuzun kalsiyum ve D vitamini uygun şekilde işlenmesi için magnezyuma ihtiyacı vardır. Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin besinler yiyorsanız, magnezyum açısından zengin besinler de yediğinizden emin olun.

Magnezyumca zengin besinler arasında koyu çikolata, avokado, fındık, somon ve mercimek gibi baklagiller bulunur. Magnezyum ayrıca kan basıncını ve kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olur . Daha uzun boylu olmasanız bile, daha sağlıklı olacaksınız.

Bitter Çikolata
Bitter çikolata, koyu çikolataya benzer ancak ısıtılmamıştır. Bitter çikolata enzimler içerir. Bitter çikolatada şeker çok azdır ve süt içermez.

Çikolata, hipofiz bezini daha fazla HGH üretmesi için uyarır. Ayrıca triptofan içerir . Bu amino asit nihayetinde melatonine dönüştürülür. Melatonin daha iyi uyku ve daha fazla HGH üretimi için önemlidir.

Hindistancevizi yağı
HGH’yi arttırmanın bir yolu kilo vermektir. Hindistancevizi yağıyla yemek yapmak vücudunuzun yağ yakmasına yardımcı olur. HGH seviyenizi yükseltmek için her iki kilonuz için bir gram hindistancevizi yağı yiyin.

Hindistan cevizi yağı sizin için daha sağlıklı olan orta zincirli bir trigliseritdir .

C vitamini
Sağlıklı kemikler geliştirmek istiyorsanız C vitamini önemlidir. Sizin vücut kolajen oluşturmak için C vitamini kullanır. Kolajen kemik ve kıkırdağın lifli kısmıdır.

İnsanlar, C vitamini sentezleyemeyen tek memelilerdir, bu nedenle C vitamini açısından zengin besinler yemeliyiz. Portakal, karpuz, çilek, ananas, kivi ve kavun dahildir.

Demir
Demir, kırmızı kan hücrelerini inşa etmenin bir parçasıdır. Demire ihtiyacınız var, böylece kanınız vücudunuz boyunca oksijen taşıyabilir. Boyunuzu uzatmak istiyorsanız vücudunuzun oksijen ihtiyacını destekleyin.

Demir takviyesi almadan önce doktorunuza danışın. Erkekler takviyeleri aşırı doz alabilir. Adet gören kadınlar normalde çok fazla demir sorunu yaşamaz.

Demir bakımından zengin yiyecekler arasında kabuklu deniz ürünleri, ıspanak, karaciğer, baklagiller, kırmızı et ve kinoa bulunur.

Glutamine
Glutamin, protein oluşturmak için kullanılan bir amino asittir. Stresli olmadığınız sürece normalde sisteminizde yeterli miktarda glutamin vardır. Çalışmalar, glutamin bakımından yüksek olan 2 gram gıdanın HGH üretiminizi artırabileceğini göstermiştir.

Glutamin seviyenizi arttırmak için bu yiyecekleri atıştırın: çiğ yeşil yapraklı sebzeler, hayvansal protein ve yumurta, süt, yoğurt ve peynir. Keçi sütünde daha yüksek glutamin seviyesi var!


Share.

About Author

Comments are closed.