Brüksel Lahanasının 11 Harika Faydası

0

Brüksel lahanası Türk mutfağında çok fazla tüketilen bir sebze değil. Ancak, kolesterolü düşürme, hormon seviyelerini dengeleme, sindirimi iyileştirme, stresi azaltma, kalbi koruma gibi pek çok sağlık faydası nedeniyle sık sık tüketilmesi gereken bir sebze.

Brüksel lahanası bir lahana türüdür ve bilimsel adı Brassica oleracea’dır. Brüksel lahanasının tadı biraz acıdır ama ızgarada pişirildikleri zaman önemli ölçüde tatlı bir sebzeye dönüşürler. Brüksel lahanası nasıl pişirilir?

Brüksel lahanası, vitamin C, vitamin B6 ve vitamin A bakımından zengin, ayrıca lif, K vitamini, manganez, bakır, potasyum ve diğer gerekli vitamin ve besin maddelerinden zengindir. Brüksel lahanası, kavurma, kızartma ve buharda pişirilerek hazırlanabilir. Brüksel lahanası asla aşırı pişmiş olmamalı, çünkü lezzeti oldukça ekşi ya da tatsız hale gelebilir. Bununla birlikte, düzgün pişirildiğinde, Brüksel lahanası pek çok etli yemek için tamamlayıcı olabilir. Brüksel lahanası hakkında bilinmesi gerekenler

Brüksel lahanasının sağlık faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Brüksel lahanasının en etkileyici özelliklerinden biri, yüksek C vitamini içeriğidir. Tek bir fincan Brüksel lahanası, önerilen günlük C vitamininin % 120’sinden fazlasını içerir. Bağışıklık sisteminizin sağlığı için kritik önem taşır; çünkü C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır ve vücutta bir antioksidan gibi davranır. Lahana suyunun şaşırtıcı yararları

Sindirimi geliştirir

Bir çok çiçekli sebze ve lahana çeşidi gibi, Brüksel lahanası yüksek oranda lif içerir. Lif, kabızlığı azaltır ve yiyeceklerin sindirim kanalları boyunca daha sorunsuz hareket etmesine yardımcı olur.

Hamileler için önemlidir

Brüksel lahanası içerisinde bulunan yüksek folik asit miktarı onları hamilelerin anneleri için çok önemli kılar. Folik asit, her yıl binlerce bebeği etkileyen nöral tüp kusurlarının önlenmesinde çok önemlidir. B vitaminleri, çocukların gelişimsel süreçleri için çok önemlidir. Bebeğinizin zeki olması için nasıl beslenmelisiniz?

Kanseri önler

Brüksel lahanasının kanser önlemedeki potansiyel yararları üzerine araştırmalar devam ediyor. Birçok araştırma bu sebzenin antioksidan içeriğinin serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresi azaltabileceğini buldu. Serbest radikaller, sağlıklı hücrelerin mutasyona uğratılması ve kanser riskinin artması ile ilişkilidir.

Kan pıhtılaşmasına yardımcı olur

K vitamini, göz ardı edilen en yaygın vitaminlerden biridir, ancak vücutta kan pıhtılaşması için gereklidir. Brüksel lahanasının tek bir bardağı günlük önerilen K vitamininin % 240’ından fazlasını içerir. Böylece kan pıhtılarının düzgün olmasını sağlarken kalp sağlığını da korur. K vitamini nasıl alınır?

Hormonları dengeler

Çalışmalar, Brüksel lahanasında bulunan aktif bileşenlerin tiroid bezlerini ve vücudun birçok fonksiyonunu etkilediğini bulmuştur. Bu, vücudun metabolik fonksiyonundan sindirim etkinliğine ve enerji seviyelerine kadar her şeyi etkileyen hormon seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

Yaraları iyileştirir

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmekten çok daha fazlasını yapar; aynı zamanda cilt, kas ve doku hücrelerinin üretimi için gerekli olan kolajenin önemli bir bileşenidir. Brüksel lahanasının sağladığı C vitamini seviyeleri normal olmadan, vücut hastalıktan ve yaralanmalardan hızla iyileşemez. C vitamini eksikliğinin sessiz işaretleri

Kemikleri güçlendirir

Brüksel lahanasında bulunan, manganez, bakır, fosfor ve demir de dahil olmak üzere geniş bir yelpazede bulunan mineraller, güçlü kemikler oluşturmak ve osteoporozun başlamasını önlemek için gereklidir. Kemik mineral yoğunluğu kaybını önleyerek, Brüksel lahanası açısından zengin bir beslenme, yaşlandıkça sizi sağlıklı ve aktif hissetmenizi sağlar.

Kan basıncını düşürür

Potasyum, vazodilatatör görevi görmesi nedeniyle vücutta çok önemli bir mineraldir, yani kan damarlarının ve arterlerin basıncını düşürebilir. Böylece kardiyovasküler sistem üzerindeki gerginliği azaltır. Bu, kalp krizi, inme, ateroskleroz ve koroner kalp hastalığı riskini azaltabilir. Meyve ve sebzelerde besin öğeleri nelerdir?

İnflamasyonu düşürür

Brüksel lahanasında glukozinolatlar adı verilen ve vücudun iltihaplanma tepkisini düzenleyen maddeler bulunur. Artrit, gut, oksidatif stres ve diğer enflamatuar rahatsızlıklardan muzdarip olanlar için düzenli olarak Brüksel lahanası tüketilmesi, vücudun yoluna devam etmesine ve ağrıyı azaltmasına yardımcı olabilir.

Metabolizmayı hızlandırır

Brüksel lahanasında bulunan, riboflavin, folat, pantotenik asit ve B vitaminleri, bu sebzeyi sağlıklı bir metabolizmanın önemli bir parçası haline getirir. Bu, vücudun yiyecekleri daha etkili bir şekilde sindirmesine, besin maddelerini daha verimli kullanmasına ve kalorileri daha hızlı yakmasına yardımcı olabilir. Metabolizma hızınızı nasıl artırabilirsiniz?

Kilo vermeye yardımcı

Brüksel lahanası, kilo kaybı çabalarına yardımcı olduğu bilinen önemli miktarda lif içerir. Bu, yemekler arasında atıştırmayı ortadan kaldırabilir, kolon ve bağırsaklarınızı temizleyebilir ve agresif kilo verme stratejilerine eşlik eden şişkinlik ve krampları ortadan kaldırabilir.

Uyarılar

Kan pıhtılaştırıcı ilaç kullanan insanlar için Brüksel lahanası, vücudun kanı pıhtılaşmasını sağlayan aşırı miktarda K vitamini içermesi nedeniyle tehlikeli olabilir.

Diyetinize yeni sebzeler veya sağlıklı seçenekler eklemeden önce, öngörülen ilaçlarınızla örtüşmeleri veya olumsuz etkileşimleri önlemek için doktorunuzla konuşun.


Share.

About Author

Comments are closed.