Bu 5 Cilt Problemi D Vitamini Eksikliğine İşaret Ediyor

0

Kış aylarında yaz aylarından daha fazla cilt probleminiz var mı? O zaman D vitamini eksikliği yaşama ihtimaliniz yüksek. Elbette kışın çok güneş göremezsiniz. Koyu tenli veya 50 yaşın üzerindeki kişilerde, diğer insanlar kadar D vitamini üretemedikleri için D vitamini takviyesi almaları önerilir. Ancak bu iki grubun parçası olmasanız bile, yine de bir eksikliğiniz olabilir. Bu beş cilt problemi, D vitamini eksikliğini gösterebilir. Güneşten yeterli D vitamini nasıl alınır?

1. Ter
Evet, aşırı terleme D vitamini eksikliğinin bir belirtisi olabilir. Kış aylarında, üst dudağınızda ter boncuklanıyor veya sırtınızdan ter akıyorsa D vitamini eksikliği olabilir. Takviyeleri alın veya öğleden sonra güneşte yürüyüş yapın.

2. Donuk ten rengi
Cildiniz mat veya grimsi görünüyor mu? Bu D vitamini eksikliğinin bilinen bir belirtisidir. D vitamini cilt tarafından güneş ışığına tepki olarak üretilir. Yeterli miktarda D vitamini üretmezseniz, cildiniz kendini düzgün bir şekilde yenileyemez ve bu da donuk görünmesine neden olur. Muhtemelen bu durumda gözlerinizin altında koyu halkalar da vardır. D vitamini eksikliği ve fazlalığı nasıl anlaşılır?

3. İnce çizgiler
D vitamini bir antioksidan görevi görür. Bu, kırışıklıklara ve ince çizgilere neden olan faktörlerle mücadele ettiği anlamına gelir. D vitamini eksikliğiniz varsa, daha kısa sürede ince çizgiler (ve sonunda kırışıklıklar) gelişir. Ancak, bu, elbette, D vitamini kaynağı ile biraz çelişkili: güneş ışığı. Güneşten gelen UV ışınları cildinizin daha hızlı kırışmasına neden olur. Bu yüzden asla güneş koruyucu olmadan güneşe çıkmayın.

4. Kuru cilt
Kış aylarında çoğu insan kuru cilde sahiptir. Bu, kısmen ısınmanın neden olduğu soğuk ve kuru hava nedeniyledir. Ancak aynı zamanda D vitamini eksikliğinin bir sonucu olabilir. Kuru cilt, D vitamini eksikliğinin açık bir işaretidir ve güneş ışığı, takviyeler ve hatta D vitamini içeren kremler ile kolayca çözülebilir. D vitamininizi arttıracak yiyecekler

5. Sivilce
Cildiniz kışın genellikle daha kötü görünür, çünkü sivilce de D vitamini eksikliğinin belirtilerinden biri. D vitamini ciltte iltihabı azaltabilir. Bu nedenle sivilce veya rosacea nedeniyle ekstra kırmızı cildiniz olduğu anlamına gelebilir.


Share.

About Author

Comments are closed.