Bu Dört Baharat Beyninize İyi Gelecek

0

Yemeklerimizi daha lezzetli kılan baharatların sağlık açısından da çok önemli faydaları olduğunu biliyoruz. Yalnız bu baharatlardan dört tanesi var ki bunlar beynimizin sağlığı için de oldukça yararlı etkilere sahip. Her biri market, pazar ve aktarlarda kolaylıkla bulabileceğimiz bu dört baharatı daha sağlıklı bir zihin için evinizden eksik etmemenizi öneriyoruz.

Zerdeçal

Çok güzel sarı bir renge ve keskin bir kokuya sahip olan zerdeçalın sağlığımıza faydaları saymakla bitmez. Bu yazımızda ise bu egzotik baharatın beyin sağlığı için olan yararlarına değineceğiz. Zerdeçalın içinde bulunan bir bileşenin beynin iyileşme sürecinin bir parçası olduğu düşünülen sinir hücrelerinin büyümesini sağladığı belirtiliyor. Farelerle yapılan bazı çalışmaların bulguları ise zerdeçalın depresyon, kaygı durum bozukluğu gibi psikolojik hastalıkların tedavisinde de kullanılabileceğine yönelik umut veriyor. Zerdeçalda bulunan bir bileşimin Alzheimer hastalarının beyin faaliyetlerinde iyileşme sağladığı da kanıtlanmış durumda. Hal böyleyken günde bir tatlı kaşığı zerdeçalı salata ve yemeklerimize ekleyerek daha sağlıklı bir zihinsel hayatın kapılarını aralayabilirsiniz.

İlgili: Zerdeçal ile ilgili tüm yazılarımızı okumak için tıklayın

Tarçın

Eski Mısır’da tarçının altından daha değerli olduğunu biliyor muydunuz? Tarçını bu kadar değerli kılan ise bu baharatın tedavi edici özellikleri. Tarçının özellikle beyin sağlığı için birçok faydası bulunuyor. Tarçını sadece koklamak bile beynin bilişsel fonksiyonlarını güçlendiriyor. Beyin hücrelerinin yapı ve işleyişinin kaybolmasına sebep olan Alzheimer ve Parkinson hastalıklarında tarçının içinde bulunan bir maddenin önleyici rol oynadığı belirlenmiş. O halde tarçını da sadece tatlılarımıza değil çaylarımıza veya meyvelerin üzerine de serperek hayatımıza daha fazla oranda katabiliriz.

İlgili: Tarçın ile ilgili tüm yazılarımızı okumak için tıklayın

Zencefil

Beyin sağlığınız için zencefili de unutmayın.  Birkaç yıl önce yapılan bir çalışma zencefilin antienflamatuar (iltihap önleyici) özellikleri sayesinde Alzheimer hastalığına yakalanma riskini dolaylı olarak azaltabileceğini gösteriyor. Zencefil aynı zamanda düşük şiddetteki ağrıların tedavisinde de kullanılabiliyor. Bu sayede zencefil, ağrı kesicilere yan etkisiz bir alternatif oluşturuyor.

İlgili: Zencefil ile ilgili tüm yazılarımızı okumak için tıklayın

Biberiye

Biberiye yapısal ve kimyasal özellikleri bakımından zencefil ile benzerlik gösteriyor. Biberiye, yüzyıllardır hafızayı geliştirmek ve zihinsel fonksiyonları arttırmak amaçlı kullanılmış. Yapılan araştırmalar biberiyenin sadece kokusunun bile hafıza için olumlu etkileri olduğunu ortaya koymuş. Biberiyenin yapısını oluşturan çeşitli kimyasal maddelerin ise Alzheimer ile mücadelede etkili olabileceği belirtiliyor. Evde de kolaylıkla yetiştirebileceğiniz biberiye, bu özellikleriyle mutfaklarımızda mutlaka yer alması gereken bir baharat gibi görünüyor.

İlgili: Biberiye ile ilgili tüm yazılarımızı okumak için tıklayın


Paylaş.

About Author

Comments are closed.