Bu Gıdaları Kahvaltılarınızda Asla Tüketmeyin

0

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu biliyoruz. Gün içinde enerjimizi korumak, beynimizi çalıştırmak için mutlaka sabahları çok iyi bir kahvaltı etmeliyiz. Ancak kahvaltımız nicelik olarak değil, nitelik olarak iyi olmalı. Eğer doğru ve sağlıklı bir kahvaltı etmek istiyorsanız, kahvaltılarınızda aşağıdaki gıdalardan mutlaka uzak durmalısınız.

Kahvaltılık Gevrekler

Kahvaltılık gevreklerin birçoğu çok sağlıklılarmış gibi pazarlanır. Etiketlerindeki demir ve mineral vurguları, tam tahıl işaretleri sizi kandırmasın. Bu ürünler işlenmiş ürünlerdir ve içeriklerindeki tam tahıl oranı da oldukça düşüktür. Eğer içindekiler kısmına da bakarsanız, birçok üründe şeker, katkı maddesi ve yapay renklendiriciler olduğunu görürsünüz. Aslında bakarsanız, bu tür ürünlerden sadece kahvaltılarınızda değil, tüm öğünlerinizde uzak durmanız gerekiyor.

Hamur İşleri

Siz de sabahları evden aceleyle çıkıp, sabah kahvaltısını poğaça, açma, simit gibi ürünlerle geçiştirmeye çalışıyorsanız, kötü bir alışkanlığın pençesine düştüğünüzü söyleyebiliriz. Bu ürünlerdeki kalitesiz yağ, un ve hatta şeker miktarı size gün içinde ihtiyacınız olan enerji vermemekle kalmaz, sağlığınız için de büyük bir tehdit oluşturur.

İlgili Yazılar

Yağlı Tostlar

Eğer güvendiğiniz bir ekmeğe, en fazla tereyağı kullanarak ve doğru bir peynirle tost yapıyorsanız bunda çok da bir sorun yok. Ancak dışarıdan aldığınız, muhtemelen margarinle yağlanmış, beyaz ekmeğe yaptırdığınız kaşarlı veya sucuklu tostlara kesinlikle kahvaltınızda yer vermeyin. Bu tip ürünler kandaki şeker seviyenizi çok hızlı bir şekilde yükseltir ve kullanılan margarin nedeniyle yüksek oranda trans yağ almış olursunuz.

Kekler

Her ne kadar ülkemizde çok da yaygın olmasa da, kahvaltıyı kek ve kahveyle yapma alışkanlığı bazı kimseler için vazgeçilmez. Her ne kadar küçük bir dilim yediğinizi düşünseniz de, sıvı yağ, rafine un ve yüksek miktarda şeker içeren bir kek tüketmek kahvaltı için kesinlikle uygun değildir.

Meyve Suları

Meyve suyu gözümüze oldukça sağlıklı görünür. Tüm filmlerde, reklamlarda, kahvaltıda portakal suyu içen o mutlu aileleri düşünün. Her ne kadar masum hatta sağlıklı görünüyor olsa da, kahvaltılarınızda meyve suyu tüketiyorsanız, kilonuzun sebeplerinden biri de bu olabilir. Hazır meyve sularının içeriğindeki şeker miktarını kontrol edin. Bu ürünlerdeki şeker miktarı (hatta glikoz ve früktoz şurubu) ve katkı maddesi oranı sizi dehşete düşürmeye yetecektir. Ancak evde sıkıp içtiğiniz meyve suları da çok masum değil. Çünkü bir büyük bardak portakal suyunda bile 3-4 portakal olduğunu düşünecek olursak, bu tek seferde tüketmek için oldukça fazla bir miktar.

Ballı Reçelli

Ekmek Ekmeğin üzerine yağ sürüp üzerine bal ya da reçel sürerek yemeyi kim sevmez ki? Hatta karınları iyice doysun diye çocuklarımıza bile dilim dilim yedirmeye çalışırız. Ancak aslında onlara kötülük ettiğimizi bilmemizde yarar var. Özellikle hazır reçel tüketiyorsanız, her ne kadar bu ürünler “geleneksel” olarak tanıtılsa da gerçek öyle değil. İçeriğinde bol miktarda katkı maddesi ve glikoz şurubu gibi maddeler içeren bu ürünleri her sabah tüketmek sağlığımız için büyük bir tehdit oluşturuyor. Beyaz, işlenmiş undan yapılan ekmekler, içeriğinde yüksek miktarda şeker olan reçel veya ballar vücuttaki şeker seviyesini hızla yükseltir ve anlık bir tokluk hissi yaratır. Ancak birkaç saat içinde şeker seviyesi normale döner ve tekrar acıkırsınız.

Yağsız, Meyveli Yoğurtlar

Kahvaltılarınızda doğal ev yoğurdunun üzerine çiğ kuruyemişler veya meyveler koyarak yiyorsanız bu ideal bir kahvaltılık olabilir. Ancak marketlerde satılan yağsız yoğurtlar veya oldukça sağlıklı olarak pazarlanan meyveli yoğurtlardan uzak durmalısınız. Çünkü sağlıklı sandığınız bu yoğurtların bir porsiyonu, bir porsiyon dondurmadan bile daha çok şeker içeriyor.

Tahıl Barları

Eğer gerçekten sağlıklı atıştırmalık tüketmek istiyorsanız, çantanızda birkaç avuç çiğ kuruyemiş bulundurabilirsiniz. Ancak tahıl barlarına güvenmeyin. Bu tahıl barlarının şekerleme veya gofretlerden farkı yoktur. Her biri 1-3 gram arası fiber içerse de, bundan çok daha fazla miktarda şeker ve koruyucu içerir.

İşlenmiş Glutensiz Gıdalar

Glütensiz gıdalar son yıllarda oldukça popüler. Peki glütensiz beslenirken gerçekten sağlıklı beslendiğinizden emin misiniz? Glütensiz gıdalar pirinç, patates, nohut, mercimek unu gibi malzemelerle yapılıyor. Ancak bu unların da işlenmiş olduğunu ve glisemik indeksi yükselterek kilo aldırdığını bilmekte fayda var.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.