Bu Yiyecekleri Tüketmeyin!

0

Avokado gibi, bitter çikolata gibi özel yiyeceklerin hem vücuda hem de beyne olan olumlu etkilerini artık hepimiz biliyoruz. Bu tarz gıda maddeleri gerçekten bizlere iyi geliyor. Ancak maalesef ki bazı yiyecekler de aynı oranda beyne zarar verebiliyor. Örneğin depresif hissetmeniz için ya da hafıza sorunları yaşamanız için bazı besinlerden fazlaca tüketmeniz yetiyor. O besinler hangileri mi? Aşağıda sıralanıyorlar…

Yanık Yağlı Yiyecekler

Yanık yağ ya da trans yağ denince akla, fokur fokur kaynayan tencerelerdeki patates kızartmaları geliyor elbette. Bu yağlar ile yapılan yiyecekler kesinlikle çok zararlı. Obezite ve kansere yol açan yanık yağlı yiyecekler, fiziksel açıdan zaten büyük tehlikeler arz etmekte iken, diğer yandan da zihnen negatif etkilere de neden oluyor. Özellikle trans yağların sinir sisteminden beyne kadar kritik noktaları etkisi altına aldığı belirtilen çeşitli çalışmalarda, bu yağlardan yapılan besinlerin beynin bilişsel gelişim noktalarını kötü etkilediği kanıtlanmış bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

İlave Şeker

Doğal şeker ile ilave şeker arasında fark var. Örneğin, bir gıda ürününü elinize aldığınızda, hemen paketi üzerinde yazanlara bir göz atın. Eğer içindekiler bölümünde “şeker” yazısını okursanız, bilin ki elinizdeki ürün tam bir şeker bombası olabilir! Bu tarz ürünlerde, doğal şekerler yetmediği için ilave şekerler ve tatlandırıcılar katılmaktadır. Söz konusu şekerlerin glikoz oranları da hayli yüksek olduğu için, hem fiziksel olarak, hem de beyin açısından bu yiyecekler birer tehlike unsurudur. Fazla şekerin hafıza sıkıntılarına neden olduğu da bilindiği için, bu tarz yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Fruktoz

Elbette früktoz da bir şeker; fakat fazlasının beyne etkisi, şekerin genel anlamdaki etkisinden biraz daha farklı. Fruktozun yüksek dozlarda alınmaya başlanması ve beyne bu şekilde raporların iletilmesi, beynin bazı hücrelerini tembelleştirecek ve öğrenme güçlükleri yaşanmaya başlanacaktır. O nedenle, şekerden olduğu gibi, şekerin bir başka özelleşmiş hali olan früktozdan da uzak durulmalıdır.

Doymuş Yağ

Her yerde duymuşsunuzdur, lise kimya derslerinde de sıklıkla geçer “doymuş yağ” ibaresi. Ancak bu masum kavramın aslında vücut ve beyin için ne kadar tehlikeli olduğunu düşünmemişsinizdir. Doymuş yağ ve bu yağ ile yapılan besinlerin sıklıkla tüketilmesi, beynin hafıza ile ilgili olan noktalarına negatif etkilerin başlamasına neden olmaktadır. Trans yağlarda olduğu gibi, mental açıdan pek çok zararı bulunan bu yağın, doğrudan Alzheimer nedeni olduğu da belirtilmektedir. Doymuş yağın sık şekilde tüketilmesi ve gereğinden fazla vücuda alınması, büyük hafıza problemlerini de peşinden getirecektir.

İşlenmiş Gıdalar

İşlenmiş gıdalar, yani belli üretim proseslerinden geçerek katkı maddelerine bulandırılmış endüstriyel ürünler, insan sağlığı açısından tehdit unsuru olmasının yanı sıra, beyin için de büyük bir tehlikeye işarettir. İşlenmiş gıdaların içinde, yukarıda sayılan maddeler gibi şeker ya da yağ olması gerekli değildir; çünkü kimilerinde yüksek derecede sodyum da bulunabilir. Hatta sadece sodyum değil, prosesler gereği bir takım yabancı maddelerin de bu gıda ürünlerine temas ettiği bilinmektedir. İşlenmiş gıdaların tüketilmesinin ardından nabız sayısında artış ve kalp çarpıntıları görülebilmektedir. Bu, kalp ile ilgili olan kısım iken, beyinde bulanıklık ve fikren karmaşıklık da bu tarz ürünlerin yoğun şekilde tüketilmesi ile yaşanmaktadır.

Fast Food

Maalesef en tehlikeli olanı, aynı zamanda en çok tüketileni oluyor memleketimizde. Fast food ürünleri, adeta bir tehlike yumağı gibi bir niteliğe sahip. Çünkü hamburger ve patates kızartmaları gibi servis edilen bu tarz yiyeceklerde son haddine kadar trans yağ, doymuş yağ, şeker, sodyum ve fazlası bulunuyor. Fast food yiyecekler, adeta sağlıklı yaşama tepki olarak doğmuşlar! Şakası bir yana, bu tarz ürünlerden tüketenlerin % 40 oranında bir ihtimalle depresif yaşadıkları ve negatif düşünceye yakın oldukları saptanmıştır.

Çeşitli İlaçlar

Kimi arkadaşlarınız vardır ki bir takım destekleyici sinirsel takviyelerden sürekli kullanırlar. Bu tarz ilaçlar sinir hücrelerini zamanla öldürürler ve yine zaman içinde Alzheimer hastalığına kadar uzanan zorlu ve kötü bir süreç başlamış olur. Çünkü bakır ve demir temelli olan bu takviye ilaçlar, doğrudan beynin hafıza ve öğrenme noktalarına temasta bulunurlar. Bu durum da kişiyi zaman içinde unutkan ve bilinçsiz yapmaya yeter. Bu tarz takviyelerden de uzak durmak gerekmektedir. Sağlıklı yaşam için bu sayılan maddelere bulaşılmaması bile bir derece yeterlidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.