Bulaşıcı El Ayak ve Ağız Hastalığı Belirtilerini Atlamayın

0

El ayak ağız hastalığı, bir virüsün neden olduğu enfeksiyon sonucu ortaya çıkan, oldukça bulaşıcı, döküntülü bir hastalıktır. El ayak Ağız hastalığı suçiçeği ile karıştırılabilir, bu yüzden semptomlar bilmek önemlidir.

Erken belirtiler şunlardır:
Ateş
Boğaz ağrısı
İştah azalması
Genel hasta olma hissi

Ateş başladıktan bir veya iki gün sonra ağızda ağrılı yaralar oluşabilir (bu da kabarcıklara dönüşebilir). Ellerde ve ayaklarda da düz, kırmızı yaralar veya kırmızı bir döküntü görülür (diz, dirsek, genital veya kalça bölgelerinde de görülebilir). Bu yaralar / döküntüler kabarcıklara dönüşebilir ve genellikle ağrılıdır ancak kaşıntılı değildir. Suçiçeği İçin En İyi 10 Ev Tedavi Yöntemi

Ağızdaki yaralar çocukların ve bebeklerin içmek istememelerine neden olabileceğinden, dehidrasyon başka bir olası yan etkidir ve dikkat edilmesi gereken bir şeydir.

El, ayak ve ağız hastalığı genellikle tehlikeli olmamakla birlikte, nadir durumlarda viral menenjit veya ensefalit oluşabilir. Ek olarak, el, ayak ve ağız hastalığı olan bazı çocuklar iyileşirken tırnaklarını ve ayak tırnaklarını kaybederler. Ama bu genellikle geçicidir ve tırnaklar çabucak geri gelir.

El, Ayak ve Ağız Hastalığından Kaçınmanın Yolları
El, ayak ve ağız hastalıkları vücut sıvıları yoluyla yayılır. Çocuk bakım evlerinde çocukların bu hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir. Çünkü diğer çocuklarla yakın temas içindedirler (küçük çocuklar her şeyi ağızlarına sokma eğilimindedir!). Dudaklarınızdaki 8 Uyarıya Dikkat

Sosyal çevrenizdeki veya ailenizdeki birinin el ayak ağız hastalığı varsa, ailenizin geri kalanı için önleme moduna geçmek iyi bir fikirdir. Ellerinizi sık sık yıkayın ve hasta insanlarla ve enfekte olmuş nesnelerle temastan kaçının.

Ek olarak, emzirme, bir çalışmaya göre el ayak ağız enfeksiyonlarına karşı korur.

El, ayak ve ağız enfeksiyonunu engellemenin diğer yolları şunlardır:

Mürver şurubu
C vitamini
D vitamini
Omega-3 yağlı asitler
Sağlıklı diyet
Yüzeylerin ve oyuncakların temiz tutulması ( doğal temizleyiciler ile )


Paylaş.

About Author

Comments are closed.