Bulguru Beslenmenize Eklemeniz İçin 10 Neden

0

Bulgur, Türk mutfağında sevilerek tüketilen bir gıdadır. Özellikle de pirince alternatif olarak oldukça fazla kullanılır. Buğday her zaman tercih ettiğiniz ilk tahıl olmayabilir ancak, sağlığınız açısından pek çok faydası vardır. O nedenle beslenmenize bulguru da eklemeyi ihmal etmemenizde fayda var.

Bulgur, rafine buğdaylardan daha yüksek çeşitli mineraller, vitaminler, antioksidanlar ve lifler sunar. Bulgur, yüksek seviyede demir, magnezyum, potasyum, çinko, niasin, bakır, fosfor, manganez, lif ve diyet proteini içerir. Diyet için idealdir, çok az kalori ve yağ barındırır. Şalgamlı bulgur salatası

Sindirimi artırır
Yüksek düzeydeki lif, vücuttaki sindirim süreçlerini uyarmaya, kabızlık, şişkinlik, kramp ve hazımsızlık gibi durumları önlemeye yardımcı olur. Bu lif, bağırsaklarınızdaki besin alımını artırabilir ve aşırı omega-6 yağ asitlerini ortadan kaldırarak kolesterol dengesini sağlayabilir. Bulgurdaki lif, diğer tahıllardan önemli ölçüde daha yüksektir.

Kan şekerini dengeler
Basit rafine buğdaydan ve basit şekerlerden daha karmaşık karbonhidratlar ile, bulgur vücuttaki kan şekeri seviyesini iyileştirebilir. İnsülin salınımını optimize ederek, şeker hastalığından muzdarip insanlar için çok tehlikeli olabilen kan şekeri dalmalarını önlemeye yardımcı olabilir. Zeytinyağlı bulgurlu ıspanak yemeği

Kemikleri güçlendirir
Bulgur, kemik gücünü iyileştirmek için özellikle iyidir. Yaşlandıkça kemik mineral yoğunluğu azalır, bu yüzden kemiklerimizi sağlıklı tutmak ve osteoporozu önlemek için bol miktarda fosfor, mangan, demir ve fosfor ihtiyacımız vardır. Bulgur bu mineralleri yüksek konsantrasyonlarda sunar.

Kalbi korur
Lifin kalpteki kolesterol birikimi üzerindeki etkisinin yanı sıra, bulgur başka yollarla kalp-damar sağlığına yardımcı olabilir. Bulgurda önemli miktarda potasyum bulunur. Bu da kan damarları ve arterleri üzerindeki gerginliği ve düşük kan basıncını azaltabilir. Robotta kolay çiğ köfte

Bağışıklığı güçlendirir
Bulgurda bulunan çok çeşitli vitamin ve mineraller bağışıklık sistemimizi ciddi şekilde etkileyebilir. Çinko, özellikle, vücutta daha güçlü bir bağışıklık tepkisi ile ilişkilendirilmiştir ve bulgurda yüksek miktarda çinko bulunur.

Demir kaynağıdır
Demir, beslenmede önemli bir mineraldir çünkü dolaşım sistemimizde büyük bir etkiye sahiptir. Demir eksikliği anemi olarak adlandırılır ve zayıflık, yönelim bozukluğu, yorgunluk ve mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Bunun nedeni, demirin kırmızı kan hücrelerinde gerekli bir bileşen olması ve dolaşımımız azaldığında enerji seviyemizi de artırmasıdır. Standart bir bulgur porsiyonu, günlük demir ihtiyacının yaklaşık% 15’ini karşılar. Kısır nasıl daha lezzetli olur?

Kilo vermeye yardımcı olur
Düşük kalorili, az yağlı doğası bulguru kilo vermek isteyenler için ideal hale getirir. Bulgurun yüksek lif içeriği sadece daha fazla tok hissettirmekle kalmaz, aşırı yemeyi ve öğün arası atıştırmayı da önler.

Kronik hastalıkları önler
Bulgur, enflamasyonu ortadan kaldırmak ve kanserin bir öncüsü olan sağlıklı hücrelerin mutasyonunu azaltmak için yardımcı olabilecek bir antioksidan profiline sahiptir.

Büyümeye yardımcıdır
Vücudumuzun büyüme ve gelişme için ihtiyaç duyduğu tüm temel amino asitlere sahip olan bulgur, vücudumuzun yeni dokuları, hücreleri, kan damarlarını sağlaması için mükemmel bir protein kaynağıdır. Yaralanma veya hastalıktan sonra hızlı bir iyileşme için, tam proteinlerin yüksek miktarda alınması gereklidir. Hatay usulü kısır tarifi

Sağlıklı bir uyku sağlar
Bulgurda bulunan etkileyici magnezyum seviyeleri, magnezyumun bazı rahatlatıcı özellikleriyle onu iyi bir uyku için ideal yapar. Sinir sistemini yatıştırır ve zihni rahatlatır, dinlendirici ve uzun süreli uyku sürelerine yardımcı olur. Uykusuzluk ve diğer uyku bozukluklarından muzdarip olanlar, bulguru birkaç hafta boyunca beslenmelerine eklemelidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.