Vücudunuzun Kan Pıhtılaştığında Verdiği 9 sinyal

0

Embolizm olarak da bilinen kan pıhtısı, bir arteri veya damarı tıkayan jel benzeri bir kitledir. Bir yaramız varsa kanamamızı durdurmak için kan pıhtılarına ihtiyacımız var, ancak gerekli olmadığında da oluşabilirler ve sonra oldukça tehlikeli olabilirler. En yaygın kan pıhtısı tipi tromboembolizmdir. Bu, kan damarı dolaşımdaki başka bir noktadan yerinden olmuş bir kan pıhtısı tarafından tıkanmasıdır.

Kan pıhtıları veya tromboembolizm her yıl binlerce insanı öldürür. Sinyalleri erken bir zamanda fark edebilmek önemlidir.

1. Kalp çarpıntısı
Kalp çarpıntısını düzenli olarak mı yaşıyorsunuz? Bu bir embolinin belirtisi olabilir. Akciğerlerinizdeki bir kan pıhtısı, akciğerlerinize oksijen beslemesinin kısıtlanmasına veya hatta tıkanmasına neden olabilir. Kalbinin bunu telafi etmesi gerekir, bu yüzden daha hızlı, daha sert ve daha düzensiz bir şekilde atmaya başlar. Damarlarınızı temizlenin 9 yolu

2. Göğüs ağrısı
Daha önce akciğer embolizmi yaşayan insanlar, kalp krizi geçirmenin bir benzeri olduğunu söylerler. Bunun nedeni kalp krizinin acısının bir akciğer embolisi ile karşılaştırılabilir olmasıdır. Buradaki fark, bir akciğer embolizminin acısının bıçaklanmış gibi hissetmek ve derin nefes aldığınızda ağrının kötüleşmesidir.

3. Nefes darlığı
Akciğerlerdeki bir emboli, nefes almakta zorlanmanıza da neden olabilir. Yukarıda söylediğimiz gibi, bunun nedeni kanın pıhtılaşmasının oksijen kaynağı ile karışmasına neden olmasıdır. Bu belirti o kadar kötüye gidebilir bayılacakmış gibi hissedebilirsiniz.

4. Öksürük
Düzenli olarak öksürmek genellikle soğuk algınlığı, grip, zatürree veya larenjitle ilişkilidir. Ama hiçbir nedeni olmayan kuru bir öksürüğünüz mü var? Öyleyse, vücudunuzun akciğer embolisi için sizi uyarması olabilir.

5. Cilt renk değişikliği
Kolunuzda veya bacağınızda aniden açıklanamayan bir kırmızı alan oluşursa bu, venöz trombozun bir belirtisi olabilir. Alan ılık ve yumuşak mı? Bu derinin altında bir kan pıhtısı olduğunu gösterebilir. Kalp krizi geçireceğinizi önceden işaret eden 6 belirti

6. Şişme
Ayak bileğiniz, bacağınız veya bileğiniz aniden şişmeye başladığında, bu, kolunuzda veya bacağınızda venöz trombozun göstergesi olabilir. Kan pıhtısı kan dolaşımını engeller, bu da kanın akmasını önler. Kan pıhtı arkasında kalır ve bu vücut kısmının şişmesine neden olur.

7. Kollarda veya bacaklarda ağrı
Kollarınızda veya bacaklarınızda nispeten masum bir ağrı veya kas krampı gibi görünebilir, ancak dikkat edilmelidir. Yürümeye ya da uzamaya başlar başlamaz ağrı daha da kötüleşiyor mu? Eğer durum buysa ve cildiniz de kırmızı şişlik varsa vücudunuzda bir kan pıhtısı belirtisi olabilir.

8. Kusma
Ayrıca midenizde bir kan pıhtısı gelişebilir. Buna ayrıca bağırsak iskemisi de denir. Çok mide bulantısı, mide ağrısı ve kusma mı yaşıyorsunuz? Bu, bağırsak iskemisinin bir belirtisi olabilir. Derhal doktora gidin. Yüksek tansiyonu düşüren yiyecekler

9. Görüş bozukluğu
Bir kan pıhtısı görüşünüzü de etkileyebilir. Baş dönmesi ve denge sorunları yaşıyorsanız bu, atardamarınızda gözünüze bağlı bir kan pıhtısı olduğuna dair bir işaret olabilir. Yine hemen doktora gitmek çok önemlidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.