Bunyon Ağrısı İçin En İyi Esansiyel Yağlar

0

Bunyon yani halk arasındaki ismiyle başparmak çıkıntısı, ayakkabıyla yürürken çok acı verici olabilir. Kızarıklık ve şişlik acıya eşlik edebilir. Esansiyel yağlar, bunyonların ağrısını ve şişmesini azaltmaya yardımcı olur.

Esansiyel yağlar, güçlü anti-enflamatuar, antibakteriyel, analjezik, antifungal, anti-anksiyete ve antioksidan özellikler içerir. Bütün bu bileşikler, bunyonun neden olduğu, acıyı, ağrıyı ve şişmesini hafifletebilir.

Esansiyel yağlar, kan dolaşımını hızlandırabilir ve bunyonların yara dokusunun iltihaplarını önleyebilir. Bu nedenle, esansiyel yağlar bunyonları iyileştirmek için en iyi seçimdir.

1. Papatya yağı
Papatya esansiyel yağı, analjezik, anti-enflamatuar, sinir, yatıştırıcı, soğutma ve anti-spazmodik özelliklere sahiptir, herhangi bir acı ve iltihabı azaltabilir. Papatya yağı ile bunyonlara masaj yaparak faydalarından yararlanabilirsiniz.

2. Mercanköşk yağı
Mercanköşk, hem bedende hem de ruhen sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Mercanköşk yağı, anti-konvulsiyon, anti-inflamatuar, immün uyarıcı, antioksidan, analjezik ve antibakteriyel özellikleri bakımından zengindir. İyi bir ağrı gidericidir ve bunyonun neden olduğu ağrıyı hafifletebilir.

3. Lavanta yağı
Lavanta yağı, çok yönlü esansiyel yağlardan biridir. Analjezik, antioksidan, antiseptik, anti-inflamatuar, anti-anksiyete özellikleri içerir. Lavanta yağı, topikal uygulama için en güvenli esansiyel yağlardandır. Şişlikleri azaltabilir.

4. Limon yağı
C vitamini kaynağı limon esansiyel yağının gençleştirici özelliği vardır. Ayrıca büzücü ve antiseptik özellikler içerir. Limon yağı, iltihapları yatıştırıp rahatlatan bir arındırıcı ve serinletici maddedir. Limon yağının soğutma özelliği, iltihapları ve bunyonların diğer semptomlarını azaltabilir.

5. Nane yağı
Nane yağı, baş ağrısını, boğaz ağrısını, hazımsızlık ve kas kramplarını tedavi edebilir. Eklem ve kas ağrılarını rahatlatma etkisine sahiptir. Nane yağındaki yüksek menthol içeriği, bunyon ağrıları için en etkili ev ilaçlarından biridir.

6. Biberiye yağı
Biberiye esansiyel yağının, yorgun ayaklar, eklemler ve kaslar üzerinde enerji verici etkileri vardır. Analjezik, anti-romatizma, anti-inflamatuar, balgam söktürücü, anti-anksiyete ve immün uyarıcı özellikleri bakımından zengindir. Biberiye yağı, eklemler, kaslar ve ayaklardaki her türlü sorun için mükemmel bir çözümdür.

7. Okaliptüs yağı
Okaliptüs esansiyel yağı, soğuk algınlığı, grip, ateş, kas ağrıları vb. için geleneksel bir ilaçtır. Ayrıca, bunyon gibi eklem ağrılarını azaltmada etkilidir. Bu nedenle sporcular, okaliptüs yağını uyarıcı ve ağrı giderici etkileri için spor öncesi kullanırlar.

Esansiyel yağlar bunyon için nasıl kullanılır?

En etkili yolu, bazı esansiyel yağları birleştirerek masaj yağı olarak kullanmaktır. Ayrıca esansiyel yağları kullanarak ayak banyosu yapabilirsiniz.

Bunyon için masajı karışımı tarifi
Bunyonlar için aşağıdaki yağları karıştırarak masaj yağı hazırlayabilirsiniz.

Damlalıklı bir şişeye, ½ bardak Hindistan cevizi yağını bir huni ile dökün. Sonra 10’ar damla papatya yağı, okaliptüs yağı, limon yağı, tatlı mercanköşk yağı ekleyin. Şişeyi kapatın ve tüm yağların iyice karışması için şişeyi çalkalayın. Bunyona bir çay kaşığı yağ karışımıyla 15 dakika masaj yaparak kullanabilirsiniz.

Şişmiş bunyonlar için ayak banyosu tarifi
Ayağınızı koyabileceğiniz bir kabın içini ılık su ile doldurun. Suya ½ bardak Epsom tuzu ekleyerek erimesini sağlayın. Sonra 10 damla lavanta yağı ekleyerek ayaklarınızı suyun içinde 15-20 dakika bekletin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.