Burun Akıntısına Evsel Doğal Çözümler

0

Burun akıntısı, sinüsler ve burun iç kanallarında inflamasyon ve tahrişi sonucu ortaya çıkar. Burun akıntısını tetikleyen en önemli nedenler soğuk hava, toz alerjisi, polen, evcil hayvan, kuru ve sıcak kıllardır. Burun akıntısı tedavi edilmezse kulak ve başağrısına neden olabilir. Burun akıntısından kurtulmak için birkaç ev ilaçı vardır. Doğal ilaçları kullanmanın avantajı hiçbir yan etkisinin bulunmaması ve ucuz olmasıdır.

  1. Tuzlu Su

Bir bardak su içinde yarım yemek kaşığı tuz karıştırın. Bir damlalıkla bu çözeltiden ikişer damla burun deliklerine sıkın. Günde 3-4 kez tekrarlayın. Birkaç gün içinde burun akıntısı yok olacaktır.

Ayrıca suyu ısıtın ve içine tuz ekleyin. Butuzlu su ile gargara yapın. Bu boğazdaki toksinleri ve viral enfeksiyonu yok edecektir.

  1. Hardal yağı

Biraz hardal yağı ısıtın. burnunuza iki damla sıkın. Genizi temizleyecektir. Günde 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Alternatif olarak, 2-3 yemek kaşığı sıcak hardal yağının içine bir çorba kaşığı kimyon tohumu ekleyin. Bu karışımı kaynar suyunun içine dökün ve buharında nefes alın. Hardal yağının, sıcak ve keskin aroması solunum sistemini tetikleyerek burun tıkanıklığını açacaktır.

  1. Buhar

Büyük bir kap içinde su kaynatın. İçinde birkaç damla okaliptüs ve mentol yağı ekleyin. Kabı yüzünüze doğru tutun ve başınızın üzerine bir havlu ile kapatın. Bu buhardan yavaşça nefes alın.

  1. Baskı uygulayın

İki burun deliklerini kapatarak basınç uygulayın. Burun deliklerinin tamamen kapalı olduğundan emin olur. 10 dakika boyunca bu işlemi tekrarlayın. Benzer şekilde, sadece gözlerin üstündeki bölgeye biraz bastırın ve sonra serbest bırakın. Bu işlemi de 10 dakika boyunca uygulayabilirsiniz.

  1. Zerdeçal

Keten tohumu yağı içine bir yemek kaşığı zerdeçal tozu karıştırın ve buhar çıkıncaya kadar ısıtın. Bu buharı 1-2 dakika boyunca soluyun. Burun akıntısı için günde iki kez yapılması gerekir.

Alternatif olarak, su ile yarım zerdeçal tozunu yutun. Boğazınızda dolan mukusun gevşetilmesine yardımcı olacaktır.

Ya da ılık bir bardak süt içinde yarım yemek kaşığı zerdeçal karıştırın ve yatmadan önce için. Hatta hızlı sonuç almak için sütte zerdeçal ile birlikte toz karabiber de ekleyebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.