Burun Akması Nasıl Hızlı Durdurulur?

0

Soğuk algınlığının en sinir bozucu yanlarından biri de burnun akmasıdır. Burun akmasını durdurmaya yardımcı olabilecek etkili ev çözümleri arayışındaysanız aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.

Burun akmasını doğal yollardan, ilaç kullanmadan hızlı bir şekilde geçirebilirsiniz. İşte size burun akmasını durduracak en iyi 10 çözüm.

1. Uçucu yağlar
3 damla nane yağı ile 5 damla lavanta yağını karıştırın ve göğüs, boyun ve burun köprüsüne sürün. Günde 2-3 defa uygulayın.

Nane yağı mentol içerir, bu da göğsü tıkayan mukusu inceltilerek vücuttan kolayca atılmasını sağlar. Lavanta yağı da, burun akıntısına neden olabilecek enfeksiyonları tedavi edebilir. Soğuk algınlığı ilacınızı evinizde yapın

2. Tuzlu su
Yarım çay kaşığı tuzu 2 fincan ılık su ile karıştırın. Karışımı bir damlalığa koyun ve burun içine birkaç damla tuzlu su damlatın. Bunu günde birkaç kez yapın.

Tuzlu su mukusu inceltir, böylece vücuttan daha çabuk atılmasını kolaylaştırır.

3. Buhar
Bir kaseye sıcak su koyun, başınızın üzerine bir havlu örtün ve sıcak su kabından çıkan buharı teneffüs edin. 10 dakika boyunca devam edin. Bunu günde 3-4 kez tekrarlayın. Grip ve soğuk algınlığı için doğal antiseptik ekinezya çayı

Buhar sıcaklığı, mukusu parçalayıp kolayca vücuttan atılmasını sağlar.

4. Zencefil
Biraz zencefil rendeleyin ve bir tutam tuz ekleyin. Karışımı çiğneyerek tüketin. Ayrıca biraz taze zencefil çayı demleyerek içebilirsiniz. Gün boyunca birkaç kez uygulayın.

Hepimiz zencefilin birçok rahatsızlığı tedavi edebilen antioksidanlara sahip olduğunu biliyoruz. Antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir.

5. Sarımsak
Sarımsak dişlerini çiğneyip, akan burnu rahatlatmak için yutun. Günde 3-4 küçük diş sarımsak yiyebilirsiniz.

Sarımsak vücudunuzu ısıtacak ve burun akmasını azaltacaktır. Sarımsak, burun akıntısına neden olan mikropları öldüren antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek smoothie tarifleri

6. Zerdeçal
1 tatlı kaşığı zerdeçal tozunu, 1 bardak keten tohumu yağının içerisinde bekletin ve yayılan dumanı teneffüs edin. Tercihen taze çekilmiş zerdeçal tozu kullanın. Bunu günde iki kez tekrarlayın.

Zerdeçal tozu, mukusu gevşetir ve sizi daha az rahatsız hissettirir.

7. Okaliptüs yağı
Bir mendil üzerine birkaç damla okaliptus yağı damlatın ve burun akıntısının belirtilerini hafifletmek için gün boyunca teneffüs edin.

8. Elma sirkesi
2 çay kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı bal, 1/2 çay kaşığı tarçın tozu ve 1 bardak sıcak suyu karıştırın. Bu içeceği günde 2 kez sıcakken için.

Elma sirkesinin antibakteriyel ve antiviral özellikleri burun akıntısı tedavisinde kullanışlıdır. Ev yapımı doğal öksürük şurubu

9. Bal ve limon
1 çorba kaşığı bal, 3-4 damla taze limon suyu ve 1 bardak ılık suyu karıştırarak için. Bu suyu günde iki kez için.

Balın antimikrobiyal aktivitesi burun enfeksiyonuna neden olan mikropları tedavi etmek için limon ile sinerjik bir şekilde çalışır. Bal da burun kanallarının iltihaplanmasını azaltır.

10. Hardal yağı
Biraz yemek kaşığı hardal yağını biraz ısıtın ve birkaç damla burnunuza damlatın. Bunu, sabah ve akşam, burun akıntısı ortadan kalkıncaya kadar yapın.

Hardal yağı, soğuk algınlığının geçmesi ve burun akıntısının hafiflemesine yardımcı olur. Gribin bulaşmasını önlemek için 7 temizlik önerisi


Share.

About Author

Comments are closed.