C Vitamini Eksikliğinin Sessiz İşaretleri

0

C vitaminini meyve ve sebzelerden bol miktarda alırız. Ancak beslenmede bu tür gıdaların eksilmesiyle birlikte vücutta da C vitamini azalır.

C vitamini, vücudunuzun sayısız günlük işlevleri için ihtiyaç duyduğu suda çözünür bir vitamindir. Vücut C vitaminini depolamadığı için, C vitamini alımı durduğunda ya da azaldığında vücut da farklı yollarla bunun işaretini vermeye başlar.

Portakal, çilek, kivi, papaya, brokoli, domates, biber ve karnabahar gibi pek çok başka meyve ve sebze C vitamini kaynağıdır. Yetişkin kadınların günde en az 75 mg, yetişkin erkeklerin ise en az 90 mg C vitamini alması gerekiyor. Peki C vitamini eksikliğini nasıl anlayacağınız? Cildinizi yenileyecek C vitamini serumu

Peki C vitamini eksikliğini nasıl anlayacağınız?

Kanayan ve şişmiş diş etleri
Diş etleri kısmen kollajenden oluşur. Bu nedenle C vitamini seviyeniz düştüğünde daha hassas olmaya meyillidirler. C vitamini yara iyileşmesinde yardımcı olduğundan, C vitamini eksikliği, kanayan diş etlerinin çabuk iyileşmeyeceği anlamına gelir.

Burun kanamaları
Burun kanaması burunda zayıf kan damarlarının bir işaretidir. Kan damarları kollajenle güçlendirildiğinden, C vitamini eksikliği kan damarlarının zayıflamasına neden olur ve daha sık burun kanaması oluşur. Ev yapımı C vitamini serumu

Kuru, kırık saçlar
Saçınızın sağlıklı ve parlak olması, dengeli beslendiğinizin iyi bir işaretidir. Saç uçları kırılıyor ve kuruysa, C vitamini eksikliği olabilir.

Demir eksikliği
C vitamini, demirin daha verimli bir şekilde emilmesine yardımcı olur. Demir eksikliği genellikle C vitamin eksiklikleriyle birlikte ele alınmaktadır. Yeterli miktarda C vitamini almak vücudunuzun demirden zengin gıdalardan en iyi şekilde faydalanmasını sağlar.

Kuru, kırmızı veya buruşuk cilt
Kollajen cildi kırışıklardan korur, bu nedenle C vitamini eksikliğinin buruşuk cilt ile ilişkili olması veya yeterli miktarda C vitaminin cildinizi genç görünmesini sağlayabilmesi şaşırtıcı değildir. B 12 vitamini eksikliğinin işaretleri

Kolay morarma
Cildin hemen altındaki küçük kan damarları patladığında çürük olur. Eğer vücudunuzda kolayca çürük oluşuyorsa, kan damar duvarlarınızın zayıf olduklarının bir göstergesi olabilir. C vitamini kollajen üretimini arttırarak kan damarlarını güçlendirmeye yardımcı olur.

Sık yaşanan enfeksiyonlar
C vitamini, bakteri ve virüslere saldıran beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur. Antioksidan olarak C vitamini, bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olur. Bağışıklığınızı yeterince C vitamini alarak güçlendirebilirsiniz.

Yorgunluk, huysuzluk
Yorgunluk pek çok hastalığın ve vitamin eksikliğinin belirtisi olabilir. C vitamini eksikliği hem enerjinizi hem de ruh halinizi dengesiz hale getirebilir. Yüksek C vitamini ruh halini iyileştirebilir, yorgunluğu azaltabilir ve depresyonu azaltabilir. B12 vitamini vücutta ne gibi farklılıklar yaratır?

Kilo almak
Düşük C vitamini metabolizmanın yavaşlamasına dolayısıyla kilo almaya neden olur. Araştırmalar, kan dolaşımındaki düşük C vitamini seviyesinin vücuttaki yağ oranını artırdığı ve bel bölgesinde kalınlaşmaya neden olduğunu ortaya koydu. C vitamini takviyesi, yağ yakmayı artırarak kilo vermeyi kolaylaştırabilir.

Şişmiş, ağrılı eklemler
Eklemlerdeki kıkırdaklar büyük ölçüde kollajenden yapıldığından, düşük C vitamini seviyesi, iltihaplanma ve şişmelere yol açabilir. Yeterli miktarda C vitamini tüketimi, vücudun kollajeni üretmesine, sağlıklı, güçlü eklemlere sahip olunmasını sağlar. K vitamini neden bu kadar önemli?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.