C Vitamini Tozunu Kendiniz Yapın

0

Özet olarak birkaç narenciye kabuğunu kurutun, bir toz haline getirin, daha sonra bunları, suya karıştırarak ya da diğer gıdalara ekleyerek, doğal bir ek olarak kullanın. Bir tatlı kaşığı (boğaz ağrısı için harika), vb. bir takviyeye ihtiyacınız olduğunda veya genel sağlığınızı korumak istediğinizde kullanabilirsiniz. Piyasada satılan C vitamini tozları sentetiktir. C Vitamini Eksikliğinin Sessiz İşaretleri

Turunçgiller doğal C Vitamini büyük bir kaynak olduğu için bilinir, ancak kabuk besin maddelerinin yoğunlaştığı yerlerdir. Örneğin, 100 gram portakal kabuğu yaklaşık 136 mg C vitamini sağlarken, 100 gram meyve 71 mg sağlar. Kabuktaki C vitamini oranı 2 kat fazladır. Bu nedenle, portakal kabuklarını yemek sentetik C Vitamini almaktan çok daha iyidir.

Yüksek dozda C Vitamini alırken neden idrarınızın sarıya döndüğünü hiç merak ettiniz mi? Bunun nedeni, vücudunuzun hepsini absorbe edememesidir, bu yüzden onu sistemden atmasıdır. Aynısı doğal olarak biyolojik olarak mevcut olan C Vitamini için de geçerlidir, ancak doygunluk seviyesine ulaşmadan önce çok daha fazla emer. Portakal Kabuklarından Şekerleme Yapın!

Ev yapımı C vitamini tozu nasıl yapılır?
Organik meyve bu uygulamada bir zorunluluktur, çünkü böcek ilacı ve böcek ilacı kalıntıları, büyüme boyunca birçok uygulama nedeniyle kabukların derinliklerinde kalabilir, bu nedenle artıkları yıkamak her zaman mümkün değildir.

Bu uygulama için herhangi bir narenciye kullanabilirsiniz – portakallar kesinlikle popülerdir, ancak bu herhangi bir narenciye kabuğu da olabilir. Örneğin Greyfurt…Mandalina, Portakal Kabuğu Kurutma, Faydaları ve Kullanımları

Yapılışı:
Kabukları yaklaşık 8 portakaldan çıkarın (kurutmaya hazır oluncaya kadar buzdolabında kapalı bir kapta saklayabilirsiniz). Beyaz özü de C vitamini ile dolu olduğu gibi bırakın.
Kabuklarını kurutun. Kabukları küçük parçalara ayırın ve gece boyunca kurutucuda kurutun.
Kurutucuya sahip değilseniz, onları tamamen kuruyana kadar yaklaşık bir hafta boyunca rahatsız edilmeyecekleri bir yere koyabilirsiniz.
Onları en düşük ayarda fırında da kurutabilirsiniz. Bu daha hızlı olacaktır, bu yüzden sık sık kontrol etmeye devam edin. Kuruduktan sonra, ince bir toz haline getirmek için karıştırıcınızı veya kahve değirmeni kullanın.Ev Yapımı C Vitamini Serumu

2 bardak toz elde edeceksiniz. Tozu buzdolabında küçük bir kavanozda saklayın. Hava geçirmez bir kapta, serin ve karanlık bir yerde üç aya kadar veya dondurucuda altı aya kadar saklayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.