Çavdar Ekmeğini Daha Yakından Tanımaya Ne Dersiniz?

0

Klasik beyaz ekmeğin olası zararları ortaya çıktıkça alternatif ekmek arayışlarına yöneliyoruz. Çok tahıllı ekmekler, tam buğday ekmekleri, kepek ekmekleri derken piyasada çok farklı çeşitte ekmek bulmak veya bunları evde üretmek mümkün. Bugün ise alternatif ekmek türleri peşinde olan okuyucularımız için çavdar ekmeğini daha yakından tanıtıyoruz.

Çavdar ekmeği lezzetli olmasının yanı sıra çok sayıda faydası olan, bu nedenle tercih önceliği kazanabilecek bir ekmek çeşidi. Çavdar tahılının öğütülmesi sonucu oluşan çavdar unu ile yapılan çavdar ekmeği, çok eski çağlardan beri temel besin kaynaklarından biri olarak tüketilmiş. Önemli sağlık faydaları göz önünde bulundurulduğunda eski çağlarda yaşayan insanların bu tercihlerinde haksız olmadıklarını anlıyoruz. İlk olarak Anadolu topraklarında yetiştirildiği sanılan çavdar, günümüzde pek çok yerde kolayca yetişebilmektedir.

Aşağıda çavdar ekmeğini tercih etmeniz için çavdarın sağlığınıza faydalarını dört temel başlık altında topladık. Bugünden itibaren çavdar ekmeğinin sofralarınızda daha sık yer almasını diliyoruz.

Yüksek Besin Değeri

Çavdar unu diyet lifi, vitamin ve mineral içeriği bakımından oldukça zengindir. Çavdar ekmeğinde potasyum, manganez, demir, bakır, fosfor, magnezyum, ve B kompleks vitaminleri fazlaca bulunmaktadır. Bu da çavdar ekmeğini diğer ekmeklere göre daha besleyici kılmaktadır.

Uzun Süreli Doygunluk Hissi

Çavdar ekmeği içerdiği yüksek diyet lifi oranı sayesinde kendinizi daha uzun süre doygun hissetmenizi sağlar. Çavdar ekmeğinin kan şekerini dengede tutması da uzun süreli doygunluk hissine yardımcı olur. Beyaz unla yapılmış ekmekle çavdar ekmeğini kıyaslayan araştırmalarda kahvaltıda çavdar ekmeği yiyen kişiler beyaz ekmek yiyen kişilere göre kendilerini daha uzun süre tok hissettiklerini belirtmişlerdir.

Dengeli Kan Şekeri Düzeyleri

Vücudun glikoz kullanımı ve insülin üretimiyle ilgili enzimler dahil olmak üzere pek çok enzimle beraber çalışan magnezyum açısından zengin olan çavdar ekmeği, diyabet hastalığı riskini azaltır. İnsülin düzeyini aniden arttıran beyaz undan yapılmış ekmeğin aksine çavdar ekmeği, kan şekeri düzeyinin dengede tutulmasını sağlar.

Sindirim Sistemine Destek ve Kilo Kontrolü

İçerdiği yoğun diyet lifi sayesinde çavdar ekmeği bağırsak hareketlerini hızlandırır. Bu aynı zamanda kolesterol düzeyini de düşürür ve yağların bel çevresinde birikmesini önler. Gerek vücuttaki yağ dağılımını düzenlemesi, gerek kan şekeri düzeylerini dengelemesi ve daha uzun süre tokluk hissi sağlaması gibi özellikleriyle çavdar ekmeği kilonuzu kontrol etmenizde yardımcınızdır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.