Çıban Doğal Yolla Nasıl Yok Edilir?

0

Çıban, irinle doldurulan cildin bir enfeksiyondur. Çoğunlukla nedeni bakterilerdir. Çıbanın belirtileri arasında, sıkı ve şişmiş, ciltte sertlik, genellikle kırmızı bir şişliktir. Çıban birçok kişinin uğraştığı yaygın rahatsızlıklardır. Evde çıban için yapabileceğiniz doğal tedaviler var.

Çıbanı bozmaktan kaçının
Evde bir çıban tedavisi hatırlamanız gereken ilk şey kesinlikle sıkmamanız gerektiğidir. Çıbanı delmek için asla iğne veya iğne gibi keskin aletler kullanmayın. Bu, enfeksiyonun yayılma riski arttırır. Çıbana dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkayın.

Eğer iç uyluk gibi kolayca tahriş edebilecek bir yerde ise, bir bandajla veya bir gazlı bezle çıbanı kapatabilirsiniz. Çıban vücudun sürekli olarak hareketi tarafından tahriş olmayacak bir yerinde ise açık bırakın. Çıban eğer baş verdiyse veya patlarsa üstünü hafifçe silin ve üstünü örtün. tarafından tahriş edilmeyen bir bölgesinde olması durumunda onu açıkta

Sıcak kompresler yapın
Sıcaklık, çıbandan dolayı acılarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Temiz bir bez veya küçük havluyu çok sıcak olmayan suyla ıslatın. Fazla suyu sıkın ve doğrudan çıbanın üzerine koyun. En az günde iki kez çıban kayboluncaya kadar bunu yapın.

Çay ağacı yağı kullanın
Çay ağacı yağı, tedaviye yardımcı olması için doğrudan çıbana etki eden antibakteriyel ve antifungal bir maddedir. Çay ağacı yağına bir pamuk topu veya kulak temizleme çubuğu batırın ve çıbanın üzerine sürün. Günde en az iki ila üç kez uygulayın. Çay ağacı yağı sadece ciltte kullanılmalı ve asla yutulmamalıdır.

Kimyon ezmesi yapın
Kimyon, hem antibakteriyel hem de anti-inflamatuar etkileri olan bir baharattır. Bunu toz veya esansiyel bir yağ olarak kullanabilirsiniz. Kimyon tozu alın ve bir macun yapın. Bir macun yapmak için 1 çorba kaşığı hint yağı ile bir çay kaşığı kimyonu karıştırın. Doğrudan çıbana uygulayın ve gazlı bezle kaplayın. Her 12 saatte bir değiştirin.
Esansiyel yağı kullanıyorsanız, yağı doğrudan çıbanın üzerine uygulamak için pamuk kullanabilirsiniz.

Diğer yağları deneyin
Neem yağı 4000 yılı aşkın bir süredir antiseptik olarak kullanılmıştır. Bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı etkilidir. Çıbanı kurutmak için pamuk üzerine neem yağı sürün ve doğrudan çıbanın üzerine koyun. Her 12 saatte bir tekrarlayın.

Okaliptüs yağı, antibakteriyel özelliklere sahip ve kaynamaya neden olabilecek antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı etkili olan bir diğer esansiyel yağdır. Okaliptüs yağını da doğrudan çıban üzerine sürebilirsiniz.

Zerdeçal kullanın
Zerdeçal, körilerde ana maddedir. Hem antimikrobiyal hem de antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Zerdeçal toz veya esansiyel yağ olarak kullanılabilir. Zerdeçal toz olarak kullanılıyorsa, macun yapmak için 1 çorba kaşığı hint yağı ile ½ çay kaşığı zerdeçal tozu ile karıştırın. Doğrudan çıbanın üzerine sürün ve bir gazlı bezle sarın. Bandajı her 12 saatte bir değiştirin.
Esansiyel yağı kullanıyorsanız, doğrudan çıbanın üzerine sürebilirsiniz.
Zerdeçal cildi turuncu renkte boyayabilir, bu nedenle görülmeyen alanlar için daha iyi olabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.