Çiğ Mi, Kavrulmuş Fındık Sağlıklı mı?

0

Hem çiğ hem de kavrulmuş fındık sizin için iyidir ve sağlık açısından fayda sağlar. Her iki çeşit de benzer miktarda kalori, protein, karbonhidrat ve lif içerir. Çiğ fındık bir miktar daha sağlıklıdır, ancak zararlı bakteri içerebilir. Ancak bir hastalığa neden olma olasılığı düşüktür.

Öte yandan kavrulmuş fındık, daha az antioksidan ve vitamin içerir. Sağlıklı yağlarının bir kısmı da zarar görebilir ve zararlı miktarlarda olmasa da akrilamid oluşabilir. Fındık Ezmesini Evde Yapın

Sonunda, kavurma sıcaklığının ve süresinin büyük bir etkisi olabilir.

Fındıklar yaklaşık 15 dakika boyunca yaklaşık 140 derece düşük-orta sıcaklıkta kavrulursa, vitamin kaybı minimumda tutulur, sağlıklı yağların zarar görmemesi ve akrilamidin oluşması daha az olasıdır.

Kavrulmuş fındık yemek istiyorsanız satılan bazı kavrulmuş fındıkların tuz ile tatlandırıldığını, hatta bazılarının şeker kaplandığını unutmayın.

Kavrulmuş fındık almak yerine, çiğ alın ve kendiniz fırında kavurun. Bu şekilde, sıcaklığı daha iyi kontrol edebilir ve bir kerede daha büyük miktarlarda kavurma yapabilirsiniz. Fındığın İç Kabukları Nasıl Çıkarılır?

Dahası, 120–140 derece arasındaki düşük sıcaklıklarda ve hatta 140–160 derece arasındaki orta sıcaklıklarda fındık en lezzetli şekilde kavrulur. Eğer yağ ile lezzet eklemeyi istiyorsanız bazı yağların kavurma için uygun olmadığını unutmayın. Hindistancevizi yağı gibi ısıya dayanıklı bir yağ seçin.

Not:
Önemli olarak, fındıkların nasıl kavrulduğudur. Besin içerikleri üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Onları kendiniz kızartırsanız, sıcaklığı 15 dakika boyunca yaklaşık 140 derecede tutun. Fındıklar hafif kavrulmuş renklerle çıkarılmalıdır.

Ayrıca, kavrulmuş fındık çok süre bekletilmemelidir. Sadece önümüzdeki birkaç gün içinde yemeyi planladığınız fındıkları kavurun. Dondurucuya Koyabileceğinizi Bilmediğiniz Gıdalar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.