Çiğ Sarımsak Çiğnemenin Faydaları

0

Hem keskin lezzeti hem de ilaç olarak yüzyıllarca kullanılan bir bitki olan sarımsağı çiğnemeniz durumunda birçok kişi sizden uzak duracaktır. Soğan ailesinin bir üyesi olan sarımsak, kendine özgü – ve birçok insana hoş olmayan koku veren, allisin adı verilen güçlü bir kükürt bileşiği içerir. Allisin ile ilgili araştırma çalışmaları olmasına rağmen, uzmanlar hala bileşiğin sağlığınız için neler yapabileceği, çiğ ya da pişmiş tüketilmesinin daha iyi olup olmadığı üzerine çalışıyor. Sarımsak çayı neye iyi gelir?

Sarımsak Faydaları İçin Kanıt
Sarımsaktaki allisin, sağlığı teşvik edici özelliklerini incelemelerine neden olan güçlü vücuttaki antioksidan aktivite (vücuttaki zararlı serbest radikallerle savaşma yeteneği) sağlar. Bu çalışmaların çoğunda hayvan denekler kullanıldı, ancak insanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar olumlu sonuç verdi.

The Journal of Nutrition’da yayınlanan bir incelemede insanlar üzerinde 20 farklı deneme değerlendirildi ve sarımsak takviyelerinin, her ikisi de kalp hastalığı için risk faktörü olan kan basıncını başarıyla düşürdüğü ve yüksek kolesterol seviyelerini iyileştirdiği sonucuna vardı. Aynı gözden geçiren, ayrıca sarımsak bağışıklığını arttırdığına ve solunum yolu enfeksiyonlarını azaltmaya ve azaltmaya yardımcı olduğuna dair klinik kanıtlar buldu. Sarımsak seviyorsanız pişirme konusunda bilmeniz gerekenler

Sarımsakın bağışıklık fonksiyonunu iyileştirme yeteneği de kanser araştırmacılarının dikkatine sunmuştur. 2016 yılında bilim adamları çiğ sarımsak yemenin Çin deneklerinde akciğer kanserini önlemeye yardımcı olduğu sonucuna varmışlardır.

Çiğ ve Pişmiş Sarımsak
Bir çiğ sarımsak dişinin kırılması, kesilmesi veya çiğnenmesi eylemi, alleni serbest bırakır, böylece çiğ sarımsak, sağlık için pişmişdan daha yararlı olabileceği teorisine yol açar. Bir bilim adamı ekibi 2013 yılında Serbest Radikaller ve Antioksidanlar dergisinde yapılan bir çalışmanın sonuçlarını yayınladı ve sarımsakların pişirildiğinde antioksidan özelliklerini kaybettiği belirtildi. Bununla birlikte, 2017 yılında yayınlanan bir araştırma, özellikle kızartmalarda çabuk pişirilen sarımsağın, antioksidan kapasitesini koruduğunu gösteren bulgular var. Ayrıca çiğ sarımsakta güçlü antioksidan aktivite keşfettiler. Sarımsak turşusu tarifi

Menüdeki Sarımsak
Sarımsak, Alzheimer’den farklı kanser türlerine kadar her şeyle mücadele etmek için süper güçlere sahip olduğu görülüyor. Bilim adamları, sarımsakların diyetinize sağlıklı bir katkı sağladığına katılıyorlar. En fazla fayda için, çiğ sarımsak çiğnemek zorunda değilsiniz.

Güçlü tadının sakıncası yoksa, birkaç diş sarımsak ekebilir ve onları yeşil salataya ya da ızgara sebzelere ya da makarna soslarında yiyebilirsiniz. Daha hafif bir lezzet için, biber, mantar, yeşil fasulye ve zencefilli karides gibi en sevdiğiniz protein ve sebzeler kombinasyonunuzla yapılan karıştırılmış patates kızartmasında sarımsak kullanın. Ev yapımı salata soslarına veya balık ve tavuk için yoğurtlu soslara kıyılmış sarımsak ekleyin. Sarımsak yağı merhemi nedir? Nasıl yapılır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.