Çiğ Süt Mü? Pastörize Süt Mü?

0

Çiğ süt, yıllarca kötülendi ve satılması engellendi. Ancak son yıllarda çiğ süt yine gündeme geldi ve özellikle büyük marketlerde kontrollü olarak satışına izin verildi. Peki çiğ süt mü, pastörize süt mü daha iyi? İşte iki sütün karşılaştırması…

1. Çiğ süt daha sağlıklı : Pastörize süt, alerjiden kalp hastalığına, kansere kadar her şeye neden olmakla suçlanıyor, ancak geçmişte bu hastalıklar nadirdi. Aslında, çimden beslenen ineklerin temiz çiğ sütleri, sağlıklı amino asitleri ve yararlı enzimlerle doludur ve bir şifa olarak kullanılmıştır. Dibi Tutmadan Süt Nasıl Kaynatılır?

2. Çiğ süt sizi hasta etmez: Doğru, iyi beslenen ineklerden düzgün şekilde toplanırsa çim temizdir. Çimle beslenen sütün, patojen bakterilerden korunmasına yardımcı olan doğal antibiyotik özellikleri vardır. Ancak, pastörize süt ürünlerini kullanıyorsanız, haftada bir kaç kez probiyotikler açısından zengin olan yoğurt veya kefir yiyin.

3. Bütün sütler aynı değildir: İneklerin diyetleri, nasıl ve nerede yetiştirildiği ve sütün nasıl toplandığı çiğ sütün güvenliği ve kalitesindeki faktörlerdir. Organik yeşil çimlerde otlatılan inekler, sağlığa yararlı fayda sağlayan süt üretirler . Sütünüzün nereden geldiğini bilmeye çalışın. Süte Alternatif Süt Olmayan İçecekler

4. Pastörizasyon Nedir? Pastörizasyon, bebek ishalı, yüksek ateş ve zayıf hayvansal beslenme ve kirli üretim yöntemlerinin yol açtığı diğer hastalıklarla mücadele etmek için 1920’lerde kurulmuştur. Ancak modern paslanmaz çelik tanklar, sağım makineleri, frigorifik kamyonlar ve sıkı muayeneler sonucunda pastörizasyon önemsiz hale gelmiştir.

5. Pastörizasyon, sütteki enzimleri yok ettiği gibi vitamin içeriğini azaltır, faydalı bakterileri öldürür, patojenleri teşvik eder. Diş çürümesi, bebeklerde kolik, osteoporoz, artrit, kalp büyümesi sorunlarına neden olur.

6. Pastörize sütten beslenen buzağılar çok iyi sonuç vermezler ve çoğu vadesinden önce ölürler. Kesilen Sütü Nasıl Değerlendirebilirsiniz?

7. Pastörize sütler için inek sürülerinin hastalıklı olup olmadıklarının muayenesi gerekli değildir. Çünkü yapılan pastörizasyon işlemi tüm iyi ve kötü bakterileri öldürmektedir.

8. Çiğ süt, hastalığa karşı koruyucu ve bağışıklık sistemini uyaran yağ asitleri bakımından zengin daha fazla yağ içerir . Yağsız süt sizin için daha iyi olduğu anlamına gelmez. Evde Badem Sütü Nasıl Yapabilirsiniz?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.