Çilek Yemeniz İçin 8 Neden

0

Yazın geldiğinin belirtilerinden biri olan Çilek, pazarlarda, manav tezgahlarında yerini alıyor. Özellikle çocukların da çok sevdikleri bu mütevazi meyve faydalı besinlerle dolu bir süperyiyecektir. Bu yazımızda size çileği mevsiminde evinizden neden eksik etmemeniz gerektiğini anlatacağız.

 

 

– Dilimlenmiş bir fincan çilek sadece 53 kaloridir ve 3.3 gram lif içerir.

 

– Çilek, portakaldan daha fazla C vitamini içermektedir. Bir bardak çilek yetişkin bir kişinin ihtiyaçı olan günlük C vitamini ihtiyaçının yüzde 113’ünü karşılaşmaktadır.

 

– Çilek,  kan şekeri yüksek kişiler tarafından tüketilebilir. Çünkü çilek, glisemik indeksi değerine sahip olumsuz kan şekerini etkilememektedir. Tabi çok fazla yememek kaydıyla

 

-Kırmızı meyveler, düşük şekerli meyve olarak kabul edilir.  100 gram çilekte 4.1 gram şeker vardır. Şeker seviyesi en düşük kırmızı meyve ise ahudududur.

 

– Antioksidan ve polifenoller bakımından zengin olan çilek, çildiniz üzerinde de harikalar yaratmaktadır. Çilek cildinizin onarımını sağlar ve özellikle güneşten hasar gören hücreleri yeniler.

 

– Çilek seviyorsanız rahaklıkla gülümseyebilirsiniz. Çileğin içerdiği malik asit diş minelerinin beyazlamasına yardımcı olur.

 

-Çilek kalp ve kardiyovasküler sistem için de çok faydalıdır. Haftada üç kez çilek yemek özellikle kadınlarda kalp krizini azalatabilir.

 

-Çilek alırken, organik olmasına dikkat edin. Çevre Çalışma Grubu’nun listesine göre, pestisit kalıntı seviyesi en yüksek olan ürünlerin başında gelmektedir


Paylaş.

About Author

Comments are closed.