Çocuğunuzun Zeki Olması İçin Hamilelik Süresince Nasıl Beslenmelisiniz?

0

Doğru beslenmek, hayatın her döneminde sağlıklı bir yaşam sürebilmek için en temel şart. Aynı şekilde, hamilelik döneminde de kadınların hem kendileri hem de bebeklerinin sağlığı için beslenmelerine mutlaka dikkat etmeleri gerekiyor. Özellikle bu dönemde alınan bazı gıdaların bebeğin zeka gelişiminde büyük rol oynadığı biliniyor.

Hamilelik süresince bebeğinizin beyni de sürekli olarak gelişiyor ve özellikle 24 – 42. haftalar arasında, yani bebeğin beyninin en hızlı gelişim gösterdiği dönemde, eğer anne doğru şekilde beslenemezse önemli ölçüde zarar görüyor. Eğer siz de bebeğinize, karnınızdayken de mümkün olan en iyi şekilde bakmak istiyorsanız, aşağıdaki beslenme önerilerine mutlaka kulak verin.

İlgili Yazılar

Zeki Bir Bebek İçin Dengeli Beslenme

Genel olarak hamilelik süresince günde ekstra 300 kalori almanız gerekir. Aynı şekilde beslenmenize de tahıllar, ekmek, meyve, sebze, protein ve süt ürünlerini mutlaka dahil etmelisiniz.

•Meyve ve sebzeler C vitamini ve folik asit bakımından oldukça zengindir. Özellikle turunçgiller, Brüksel lahanası ve domateste bol miktarda C vitamini bulunurken, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler de folik asit bakımından zengindir. Her gün 2 ilâ 4 porsiyon meyve ve en az 4 porsiyon sebze yemeniz gerekir.

•Ekmekler ve tahıllar vücudunuzun enerji kaynağı olan karbonhidratlardır. Aynı şekilde vitamin ve fiber de içerirler. Günde 6 ilâ 11 porsiyon ekmek veya tahıl tüketebilirsiniz.

•Sürekli büyüme halinde olan bebeğiniz, özellikle 2. ve 3. üç aylık dönemde çok miktarda proteine ihtiyaç duyar. Günde en az 3 porsiyon et, yumurta ve fasulye gibi protein kaynaklarını tüketmelisiniz.

•Süt ve yumurta kalsiyum açısından zengin olup bebeğiniz için de oldukça önemli besinlerdir. Her gün en az 4 porsiyon süt ürünü tükettiğinizden emin olun.

Bebeğinizin Beynini Besleyin

Bazı besinler özellikle bebeğinizin beyin gelişimi için etkilidir. Bu besinleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Kolin

Yapılan araştırmalara göre kolin hamilelik süresince anne tarafından veya bebek tarafından direkt olarak alınırsa bebeğin beyni olumlu şekilde etkileniyor. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar ise hamileliğin son dönemlerinde alınan kolinin hafıza ve öğrenme fonksiyonlarını geliştirdiğini ve bu gelişen özelliklerin hayat boyu devam ettiğini gösteriyor. Kolin içeren gıdaların başında yumurta geliyor. Yumurta dışında süt, karnabahar, köy tavuğu ve rüşeym de kolin açısından zengin diğer gıdalar arasında.

Demir

5 yaşlarındaki 278 çocuk üzerinde yapılan bir araştırma, anne karnında yeterli demir alamamış çocukların genel zeka testlerinde daha düşük puan aldıklarını ortaya koymuş. Bu çocukların aynı zamanda ince ve kalın motor becerilerinin, dil öğrenme becerilerinin ve dikkatlerinin diğer çocuklara oranla çok daha düşük oldukları gözlemlenmiş. Demir açısından zengin gıda maddeleri arasında kuru fasulye, kuru meyve (özellikle kuru üzüm, kuru erik ve kuru kayısı), kırmızı et ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler sayılabilir. C vitamini açısından zengin olan besinler de (örneğin domates, çilek ve patates) vücudunuzun demir emilimini kolaylaştırır. Bu nedenle bu gıdaları da mutlaka beslenmenize dahil etmelisiniz.

Omega 3 Yağ Asitleri

Omega 3 yağ asitleri bebeğinizin beyninin ve retinasının oluşumu için gereklidir. Aynı şekilde doğum sonrası depresyonun engellenmesinde de yardımcıdır. Vücudunuz bu yağ asitlerini kendisi üretemeyeceği için, dışarıdan omega 3 takviyesi almanız gerekir. Ton balığı ve somon gibi yağlı balıklar omega 3 bakımından oldukça zengindir. Ancak bazen balıkların cıva gibi bebeğe zarar verebilecek zehirli maddeler içerebildiklerini de unutmayın. Yüksek miktarda cıva içerdiği bilinen balıklar köpekbalığı, kılıç balığı ve kral uskumrusu olarak sıralanabilir. Omega 3 için tüketebileceğiniz diğer besin kaynakları ise chia tohumu, ceviz, soya fasulyesi, tofu, keten tohumu ve kanola yağı olabilir.

Protein

Hamilelik döneminde yeterli miktarda protein almamak da ileride öğrenme bozukluklarına neden olabilir ve bebeğinizin nörolojikl gelişimini olumsuz etkileyebilir. Kümes hayvanları, süt ürünleri ve et yüksek miktarda protein içerir. Aynı şekilde tahıllar ve çiğ olarak tüketeceğiniz badem, fındık ve yer fıstığı da zengin protein deposudur. Son yıllarda yaygın olarak bulunabilen kinoa da protein bakımından zengindir.

Çinko

Yapılan araştırmalara göre, çinko eksikliği bebeğin beyin gelişiminde olumsuz izler bırakabiliyor. Tam tahıllı gıdalar, bakliyat, kuruyemiş (badem, ceviz, yer fıstığı, fındık) ve kırmızı et çinko bakımından zengin gıdalar olarak sıralanabilir. Her ne kadar sağlıklı bir dengeli beslenme için bu besinlere ihtiyacınız olsa da, doktorunuza danışmadan kesinlikle demir veya çinko hapları gibi takviyeler kullanmayın. Çünkü bu maddelerin fazlası bebeğinizin gelişimi için ters bir etki yaratabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.