Çok Fazla Tuz Tükettiğinizin 10 İşareti

0

Birçoğumuz yiyeceklerdeki kaloriye, karbonhidrata veya yağ oranlarına bakarken, beslenme bilgilerinin geri kalanını atlarız. Aslında en fazla dikkat edilmesi gerekenlerden biri yiyeceklerdeki sodyum seviyesidir. Sağlığınıza özen gösteriyorsanız, ne kadar tuz tükettiğinize de dikkat etmeniz gerekir.

Kendi hazırladığınız yemeklere eklediğiniz tuzu kontrol edebilirsiniz ancak hazır yiyeceklerdeki tuz oranını edemezsiniz. Farkında olmadan çok fazla tuz tüketip tüketmediğinizi öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki işaretleri takip edebilirsiniz.

1. Sık tuvalete gitme isteği
Neden çok sık tuvalete gitme isteği yaşadığınızı merak ediyorsanız, sebebi tuz olabilir. Vücuttaki fazla sodyum oranı, sizi sadece çok sık tuvalete götürmez, idrarınızın renginin de koyu olmasına neden olur. Bu olduğunda, vücudunuz aslında kalsiyum kaybediyordur. Fazla kalsiyumun vücuttan atılması demek de osteoporoz gibi sorunlara yol açabilir.

2. Tuzlu gıdalara yönelme
Yemek istediğiniz yiyeceğin türü, aslında çok fazla tuz yediğinize dair bir gösterge olabilir. Sürekli tuzlu yediğinize, tuz oranı az yiyeceklere istek azalmaya başlar. Bu yüzden iştahınıza dikkat edin. Eğer işlenmiş et ve cips gibi hazır yiyeceklere istek fazlaysa, muhtemelen çok fazla sodyum alıyorsunuz demektir.

3. Beklenmedik kramplar
Kaslarınız her zamankinden daha gerginse, vücudunuzdaki fazla sodyumdan kaynaklanıyor olabilir. Kasların düzgün çalışması için, sodyum potasyum dengesine ihtiyaç vardır. Çok fazla sodyum içeren yiyecekler tüketmeye başlarsanız denge bozulur, ani kramplar gibi sorunlar sıkça yaşanmaya başlar.

4. Baş ağrıları
Eğer beslenmeniz çok fazla sodyum içeriyorsa, baş ağrısı daha da kötüleşecektir. Tuz, beyninizdeki kan damarlarının gerekenden daha fazla genişlemesine neden olur, bu da zonklayan ağrıya neden olur.

6. Sürekli susamak
Çok fazla su içme isteği, vücudunuzdaki çok fazla tuzdan kaynaklanıyor olabilir. Fazla tuz, daha fazla su içme isteği uyandırır.

7. Şişkinlik
Eğer vücudunuzda çok fazla tuz varsa, vücudunuz içtiğiniz tüm suyu tutacaktır. Bu da vücudunuzda şişkinliğe neden olacaktır.

8. Böbrek taşı
Böbrek taşını önlemenin en iyi yolu, düşük sodyumlu beslenmeye geçmektir. Vücudunuzdaki fazla sodyum idrarınızdaki proteinde bir artışa neden olur ve bu protein böbrek taşı söz konusu olduğunda önemli bir risk faktörü olarak bilinir.

9. Beyin bulanıklığı
Yüksek sodyumlu beslenen kişilerin, daha az tuz tüketenlerden daha fazla bilişsel düşüş yaşama olasılığı yüksektir. Bir şeyleri hatırlama, problem çözme veya karar vermede zorluklar yaşanması muhtemeldir.

10. Mide problemleri
Yediğiniz tuz aslında midenize zarar verebilir. Sodyum midede Helikobakter Pilori’ye neden olabilir, bu da ülserlere, mide kanserine ve diğer mide rahatsızlıklarına maruz kalabileceğiniz anlamına gelir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.