D Vitamini Hakkında Merak Ettikleriniz

0

Aslında D Vitamini’ni oluşturan maddeler Provitamin D olarak yediğimiz besinler kanalı ile girer. Ancak bu hali D vitamini değildir. Bunların D vitaminine dönüşmesi için güneş ışına ihtiyaç vardır. Bu Provitamin D halindeki maddeler vücudumuza ulaşan güneş ışınlarının yardımı ile derimizde D Vitamini haline dönüştürülür. Güneş sadece moralimiz için değil D vitamini sentezi için de olmazsa olmaz bir unsurdur.

D Vitamini vücudumuzda özellikle sindirim sistemindeki kalsiyum ve fosfor emiliminin artmasına ciddi faydalar sağlar. Sindirim sistemimizin içinde yer alan bağırsaklarda bulunan epitel hücrelerdeki kalsiyumun emilerek vücuda alınmasını sağlayan kalsiyumu bağlayarak vücuda alan proteinlerin üretimini artırıcı bir etkiye sahiptir.

D Vitaminin Faydaları
– Yeterli düzeyde D vitamini alımı ile vücudun ihtiyacı olan kalsiyum ve fosforun alınması sağlanmış olur. Özellikle kalsiyum ve fosfor çocukların gelişiminde çok önemli roller oynarlar. Kemik gelişimi ve sağlamlığı için vücudun yeterince kalsiyum almış olması gerekir. Özellikle kadınların belirli yaşlardan sonra kemik erimesinin önüne geçmek için ciddi anlamda kalsiyuma ihtiyacı olur. Bunu da yeterince D vitamini olmadan sağlamaları olanaksızdır.
– D vitamini kemik erimesine neden olan paratiroid adlı hormonun vücut tarafından salgılanmasını önler.
– D Vitamini vücudun bağışıklık sistemini de güçlendirir.
– Kas yapısının gelişmesi için gereklidir.
– Tiroid bezi hormonlarının salgılanması için önemli bir unsurdur.
– Kan basıncını dengeler. Özellikle yüksek tansiyon için çok etkilidir.
– Kalp hastalıklarına karşı da koruyucu bir etkiye sahiptir.
– Kansere karşı koruyucu etkileri vardır
– Otoimmün (Bağışıklık sisteminin vücudun kendi hücrelerine hastalık olarak görüp saldırması) hastalıklara karşı da önleyici etkileri mevcuttur.

D Vitamini Nerelerden Alınır?
Günlük olarak vücudun ihtiyaç duyacağı D vitamini miktarını sağlamak için yüz, kollar ve bacakların 20 dakika güneş ışığı görmesi yeterli olacaktır. Tam olarak gereken D vitaminin miktarını ise insanın yaşı, derisinin rengi ve tonu ya da vücudundaki diğer hastalıklar gibi unsurlar belirleyecektir. Diğer doğal D vitamini kaynaklarını özetleyecek olursak:
– Karaciğer
– Yumurta Sarısı
– Tereyağı
– Yağlı Balık
– Mantar
– Peynir
– Yulaf
– Tatlı Patates
– Sıvı yağlar
– Isırgan Otu
– Yonca
– Maydanoz

D Vitamini Eksikliği ve Yetersizliğinde Ne Olur?
İlk olarak normal D vitamini seviyeleri ve altını tam olarak aktaralım. Kandaki D vitamini seviyeleri eğer:
o 30 ng/ml ve üzeri ise normal
o 20 – 30 ng/ml arası ise yetersizlik
o 20 ng/ml altında ise eksiklik olarak adlandırılır.

• Eksikliğinde kandaki kalsiyum düzeyi düşer ve Hipokalsemi adı verilen hastalık ortaya çıkar.
• Kandaki fosfor düzeyinin azalmasına neden olur. Bu nedenle ortaya çıkan hastalığa da Hipofosfatemi denir.
• D vitamini eksikliği yetişkin insanlarda kemiklerin iyice erimesi ve kasların gücünü günden güne kaybetmesine de neden olabilir. Bu hastalık da Osteomalazi olarak adlandırılmaktadır.
• Ayrıca yine eksikliğinde kemik kütlesi düşer ve kemiklerin kırılması çok daha kolay bir hal alır. Bu hastalığa da Osteoporoz denir.
• Çocuklarda kemiklerin yumuşayıp eğri bir hal almasına neden olur. Bu hastalığa da Raşitizm adı veriliyor.
• Vücut metabolizması tam dengelenip yeterince hızla çalışmadığı için kilo vermeye de engel olur.

Fazlalığında Ne Olur?
Yeterli düzeyden çok fazla alınması D vitamini zehirlenmesi de denilen bir sonuç ortaya çıkarır. Hiperkalsemi denilen kan kalsiyumunun gereken miktarın çok üstüne çıkması ile oluşan bir durumdur. Fazla alınması bulantı ve kusmaya da neden olur. Böbreklere de zarar verebilir. Bu nedenle dışarıdan ek olarak alınan hazır tablet ve diğer formlarda D vitamini içeren iki tür aynı anda alınmamalı, tüketilen gıdalar da dengelenmelidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.