D Vitamini Hakkında Merak Ettikleriniz

0

Aslında D Vitamini’ni oluşturan maddeler Provitamin D olarak yediğimiz besinler kanalı ile girer. Ancak bu hali D vitamini değildir. Bunların D vitaminine dönüşmesi için güneş ışına ihtiyaç vardır. Bu Provitamin D halindeki maddeler vücudumuza ulaşan güneş ışınlarının yardımı ile derimizde D Vitamini haline dönüştürülür. Güneş sadece moralimiz için değil D vitamini sentezi için de olmazsa olmaz bir unsurdur.

D Vitamini vücudumuzda özellikle sindirim sistemindeki kalsiyum ve fosfor emiliminin artmasına ciddi faydalar sağlar. Sindirim sistemimizin içinde yer alan bağırsaklarda bulunan epitel hücrelerdeki kalsiyumun emilerek vücuda alınmasını sağlayan kalsiyumu bağlayarak vücuda alan proteinlerin üretimini artırıcı bir etkiye sahiptir.

D Vitaminin Faydaları
– Yeterli düzeyde D vitamini alımı ile vücudun ihtiyacı olan kalsiyum ve fosforun alınması sağlanmış olur. Özellikle kalsiyum ve fosfor çocukların gelişiminde çok önemli roller oynarlar. Kemik gelişimi ve sağlamlığı için vücudun yeterince kalsiyum almış olması gerekir. Özellikle kadınların belirli yaşlardan sonra kemik erimesinin önüne geçmek için ciddi anlamda kalsiyuma ihtiyacı olur. Bunu da yeterince D vitamini olmadan sağlamaları olanaksızdır.

 • K2 vitamini nedir? Vücudunuzda eksikliğini nasıl anlarsınız?
  – D vitamini kemik erimesine neden olan paratiroid adlı hormonun vücut tarafından salgılanmasını önler.
  – D Vitamini vücudun bağışıklık sistemini de güçlendirir.
  – Kas yapısının gelişmesi için gereklidir.
  – Tiroid bezi hormonlarının salgılanması için önemli bir unsurdur.
  – Kan basıncını dengeler. Özellikle yüksek tansiyon için çok etkilidir.
  – Kalp hastalıklarına karşı da koruyucu bir etkiye sahiptir.
  – Kansere karşı koruyucu etkileri vardır
  – Otoimmün (Bağışıklık sisteminin vücudun kendi hücrelerine hastalık olarak görüp saldırması) hastalıklara karşı da önleyici etkileri mevcuttur.
 • C vitamini eksikliğinin sessiz işaretleri

D Vitamini Nerelerden Alınır?
Günlük olarak vücudun ihtiyaç duyacağı D vitamini miktarını sağlamak için yüz, kollar ve bacakların 20 dakika güneş ışığı görmesi yeterli olacaktır. Tam olarak gereken D vitaminin miktarını ise insanın yaşı, derisinin rengi ve tonu ya da vücudundaki diğer hastalıklar gibi unsurlar belirleyecektir. Diğer doğal D vitamini kaynaklarını özetleyecek olursak:
– Karaciğer
– Yumurta Sarısı
– Tereyağı
– Yağlı Balık
– Mantar
– Peynir
– Yulaf
– Tatlı Patates
– Sıvı yağlar
– Isırgan Otu
– Yonca
– Maydanoz


Paylaş.

About Author

Comments are closed.