D Vitamininizi Arttıracak Yiyecekler

0

Kan testi yaptırdığınızda D vitamininiz eksik mi çıkıyor? Genellikle Türk insanında D vitamini eksikliği bulunuyor. D vitamini her ne kadar güneş ışınlarından alınsa da yiyeceklerle de alabilirsiniz. D vitamini eksikliği kalp hastalıkları riskini arttırır. Ayrıca beyin faaliyetleri üzerinde de etkisi vardır. Bunlardan dolayı D vitamini çok önemlidir. Bu yazımızda size D vitamini alabileceğiniz yiyecekleri sıraladık. Bu besinleri sık sık tüketmeye dikkat edin

Somon

D vitamini çok az gıda doğal olarak bulunmasına rağmen somon, ringa balığı ve sardalye gibi yağlı balıklarda bol miktarda bulunmaktadır. Somon, aynı zamanda yağsız protein ve omega-3 yağ asitleri açısından da süper bir yiyecektir. Küçük fileto günlük önerilen D vitamini alımı sağlayacaktır. Ayrıca yıl boyunca konserve balık da yiyebilirsiniz.

Tahıllar

Birçok tahıl günümüzde D vitamini açısından güçlendirilmiştir. Bu tahılları tüketebilirsiniz. Güneşten yeterli D vitamini alınır mı?

Mantar

Mantarlar da D vitamini açısından zengin besinlerdir. Bol bol mantar tüketebilirsiniz çünkü kalorisi çok düşüktür. Özellik güneş ışığına maruz kalmış mantarları tercih ederseniz, D vitamini daha yüksek mantar almış olursunuz.

Yumurta

Günlük olarak iki büyük yumurta yemek günlük D vitamini ihtiyacını karşılayacaktır. Kolestrolünüzü arttırmamak için yağda yumurta yapmak yerine omlet olarak veya haşlanmış yumurtayı tercih edin. D vitaminin eksikliği veya fazlalılığı nasıl anlaşılır?

Ton balığı

D vitamini açısından zengin yiyeceklerden biri de ton balığıdır. Konserve şeklinde alırsanız ucuz ve çok yönlü olacaktır. Ton balığı protein açısından da zengin olduğu için bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz.

Lor peyniri

Çoğu peynirin D vitamini açısından son derece düşük olduğunu öğrenmek sizin için sürpriz olabilir. Ancak, taze lor peyniri D vitamini açısından çok zengindir. Antioksidan bakımından zengin yaban mersini ya da üzüm gibi meyve ile birlikte tüketebilirsiniz. D vitamini hakkında merak ettikleriniz

Sığır Ciğeri

Sığır ciğerinde de D vitamini yüksek oranda vardır. Ciğer aynı zamanda  önemli miktarlarda protein, esansiyel amino asitler, mineraller ve vitaminler sunmaktadır.

Süt

Kemik güçlendirmek için bol miktarda kalsiyum içeren sütler genellikle D vitamini açısından da güçlendirilmiştir. D vitamini takviyeli süt içebilirsiniz. 5 cilt sorunu D vitamini eksikliğini işaret ediyor


Share.

About Author

Comments are closed.