Daha Çok Muz Yemeniz İçin 7 Neden

0

Her insan gününü enerjik geçirmek ve dinamik bir şekilde hayatına devam etmek ister. Enerjik kalmak konusunda en büyük yardımcılarımızdan biri muzdur. Muz sadece enerji vermez ve başka yararları da bulunmaktadır.

1-Depresyon: Muz yiyen insanların, muzu yedikten sonra daha iyi hissettiklerini söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise muzda ‘’triptofan’’ bulunuyor olmasıdır. Triptofan, proteinleri oluşturan 20 aminoassitten biridir ve rahatlamayı sağlayan serotoninin vücutta üretilmesini sağlamaktadır.

2-Adet belirtileri: Muz da yer alan B6 vitamini kandaki glikoz seviyesinin de düzelmesini sağlamaktadır. Bu da duygusal belirtilerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

3-Kansızlık: Muzun içindeki yüksek orandaki demir sayesinde, kansızlığın giderilmesinde etkili olan hemoglobinin üretilmesi konusunda muz en iyi yardımcıdır.

4-Kan basıncı: Muz potasyum açısından zengin aynı zamanda tuz açısından da fakirdir. Bu nedenle kan basıncını düşürme özelliği vardır.

5-Kabızlık: Muz lif bakımından zengin bir meyvedir. Bu nedenle laksatiflere gerek duymaksızın bağırsak hareketlerini normalleştirme özelliği taşımaktadır.

6-Mide ekşimesi: Muzun önemli yararlarından biri de vücutta doğal bir antiasit etkisi yaratmasıdır. Bu sayede mide de büyük rahatlama sağlamaktadır.

7-Sabah bulantısı: Yemek aralarında muz yiyerek kan şekeri düzeyinizin yükselmesini sağlayabilir ve sabah bulantılarını yok edebilirsiniz.

Tüm bunların dışında muz iyi bir enerji besini olmasının yanında kesinlikle üstte belirttiğimiz etkilerle sizlere aslında harika yararlar sunan bir meyvedir. Günde bir veya iki tane tüketilmesi kesinlikle sizi daha sağlıklı hale getirebilecektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.